Medzi tureckými mestami na juhovýchode krajiny, ktoré začiatkom februára zasiahlo ničivé zemetrasenie, je 40-tisícový Erzin obrovskou výnimkou. Zatiaľ čo rozľahlé časti miest v okolí sa zmenili na sutiny, v ktorých zahynuli desaťtisíce ľudí, v Erzine ostali všetky budovy stáť. A to napriek tomu, že sila zemetrasenia tam bola podobná ako v mestách, ktoré postihla skaza.

Nebol to však žiadny boží zázrak. V Erzine sa totiž na rozdiel od väčšiny miest v regióne a celom Turecku podarilo vďaka nekompromisnému postoju tamojšej radnice dodržať stavebné normy. Tie nútia stavebníkov a investorov počítať so zemetrasením takejto sily a prispôsobiť tomu stavebné postupy a projekty domov.

„Nepovolil som nelegálnu výstavbu. Aj keď sa našli takí, ktorí sa o to pokúsili. Sprvu sme nemali dosť personálu, ale neskôr sme týchto jedincov nahlásili prokuratúre a prijali sme rozhodnutie o demolácii domov,“ uviedol primátor Ökkes Elmasoglu pre denník Hürriyet. „Nemáme žiadne trosky, obete ani zranenia,“ skonštatoval Ö. Elmasoglu, ktorý na radnici zastupuje opozičnú Republikánsku ľudovú stranu (CHP). „Potrebujeme úplne zmeniť mentalitu. Na to je však potrebné, aby naši občania neočakávali od štátu žiadne ústupky za nelegálne stavby, aby sa neuchyľovali k takýmto iniciatívam a v prípade potreby podnikli rozhodné kroky na demoláciu týchto budov,“ vysvetľuje primátor.

Lenže populistický autoritársky prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) v minulosti presadili v mnohých provinciách, a to vrátane tých, ktoré zemetrasenie zo začiatku februára postihlo najtvrdšie, rozsiahlu stavebnú amnestiu. Tá po zaplatení neveľkých sankčných poplatkov umožnila vo veľkom legalizovať čierne stavby odporujúce stavebným normám.

V prvých dňoch po zemetrasení sa na sociálnych sieťach a weboch objavilo Erdoganovo video z roku 2019, na ktorom sa na predvolebnom zhromaždení v provincii Kahramanmaras chváli legalizáciou viac ako stotisíc čiernych stavieb. Táto provincia bola počas zemetrasenia jednou z najpostihnutejších. „Vyriešili sme problém 144 556 obyvateľov Kahramanmarasa amnestiou,“ vychvaľoval sa Erdogan.

Ale len do začiatku februára, keď veľká časť legalizovaných čiernych stavieb spadla a zabila tisíce ľudí. Turecká opozícia poukazuje na to, že AKP pritom pred májovými prezidentskými a parlamentnými voľbami chystala veľkú stavebnú amnestiu v mnohých tureckých mestách a provinciách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa