Ponúkame výber správ z printovej rubriky Slovensko a svet Týždenníka TREND.

Pokles nezamestnanosti sa spomaľuje, počet voľných miest sa znižuje

Nezamestnanosť klesala aj v júli, tempo jej poklesu sa však ďalej spomaľovalo. Upozornil na to bankový analytik Ľubomír Koršňák v komentári k vývoju nezamestnanosti, o ktorom informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

„Otáčanie trendu na trhu práce opäť naznačovali viaceré indikátory – počet nezamestnaných umiestnených na trhu práce počas posledného mesiaca opäť klesol, klesajúci trend vykazujú aj neobsadené voľné pracovné pozície na trhu, predovšetkým v kľúčovom priemysle,“ doplnil Ľ. Koršňák.

Podľa neho sa tak zdá, že ani domáci trh práce nie je imúnny proti spomaleniu ekonomického rastu a rekordne vysokej inflácii.

„Celkovo nám nezamestnanosť klesla už na 6,23 percenta. V priebehu leta sa nám do evidencie dostávajú v júni a júli absolventi. Napriek tomu pokles nezamestnanosti trvá,“ priblížil predtým na tlačovej konferencii M. Krajniak.

Podľa Ľ. Koršňáka napriek tomu, že na jar a v úvode leta trh práce ešte novým šokom relatívne dobre odolával, v druhom polroku sa pozitívne trendy zastavia a koncom roka sa nedá vylúčiť ani opätovný nárast nezamestnanosti. Problémom slovenského trhu práce naďalej ostávajú veľké regionálne rozdiely.

„Podobne ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch sme však videli čiastočné uzatváranie tejto medzery,“ konštatoval analytik s tým, že miera nezamestnanosti v ekonomicky slabších okresoch na juhu a východe Slovenska v júli medzimesačne klesala rýchlejšie ako na západe.