Hneď na úvod, pri pomenovaní novinky si Google veľkú hlavu nerobil, oficiálne sa stále volá Nexus 7. Neoficiálne sa sa v rôznych materiáloch a na stránkach e-shopov k nemu pripájajú dodatky 2013, fhd (full HD) a II. Pre úplnosť, na fyzickú výrobu tabletu si Google objednal služby taiwanského Asusu.

Nexus 7 II vstúpil do inej trhovej situácie než jeho predchodca. Apple medzičasom uviedol iPad mini (jeho nová verzia má byť uvedená koncom októbra), aj androidov s uhlopriečkou pod desať palcov výrazne pribudlo. Zmeny v dvojkovej generácii googlovského tabletu nie sú, na prvý pohľad, až tak viditeľné, no celkovo ide o podarený upgrade.

Pri prvom kontakte cítiť, že Nexus prešiel diétou. Je o 50 gramov ľahší (má 290 gramov), je tenší a užší, hoci tiež o niečo vyšší (pri rozmeroch 20 x 11 cm má hrúbku 8,7 mm). Rámik okolo displeja sa pri držaní na výšku po bokoch zužuje, nad a pod displejom je stále dosť robustný.

No aspoň sa tablet pohodlne drží pri pozeraní filmov alebo hraní hier. Zadná strana dostala rovný povrch z pogumovaného plastu, ktorý až tak nepriťahuje odtlačky. Z ovládacích prvkov sa presúval len konektor pre slúchadlá – na hornú hranu.

Nexus 7 II patrí k prvým malým tabletom s full HD rozlíšením. Kvalita zobrazenia bola výborná už pri prvom modeli. Aj teraz výrobca použil IPS displej, no už s mriežkou 1 920 x 1 200 bodov. Výsledná hustota 323 bodov na palec znamená, že googlovská placka má aktuálne najjemnejší displej spomedzi malých tabletov na trhu.

Aj podanie farieb je o niečo lepšie než pri prvom Nexuse. Jas a kontrast umožnili pohodlné používanie displeja aj na priamom jesennom slnku. S takýmito predpokladmi je Nexus 7 II vhodný na surfovanie po webe, na pozeranie filmov, nové hry alebo ako fotorámik. Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass, no kvôli Murphyho zákonom treba dokúpiť kvalitnú ochrannú fóliu.

O viac ako 50 percent sa zlepšila jemnosť displeja aj hardvérový výkon Nexusu. Srdcom jeho druhej generácie je štvorjadrový procesor Snapdragon S4 Pro s taktom 1,5 GHz, ktorému sekundujú dva gigabajty operačnej pamäte.

V praxi to znamená žiadne sekanie alebo iné nepríjemnosti pri práci či zábave. Pravda, stále je komplikované nájsť aplikáciu, pri ktorej by sa výraznejšie zapotila aj prvá generácia Nexusu. No tá druhá sľubuje takmer stopercentnú istotu.

Je to aj vďaka tomu, že Nexus beží na čistom Androide (nie je rozšírený o nadstavby, ako to robí Samsung či HTC). A tiež, že Google si dal záležať na jeho optimalizácii. Ale veď kto iný by už mal mať najplynulejší androidových tablet, ak nie Google?

Nexus 7 II: Podarené pokračovanie

Google Nexus 7 II Zdroj: Google

Pokiaľ ide o storage, dvojkový Nexus 7 má jednu dobrú a jednu horšiu správu. Oproti minulosti sa jeho kapacita zdvojnásobila – minimom je 16 GB, na výber je aj 32-gigový model. Na druhej strane, tak ako jeho predchodca nepodporuje pamäťové karty. Google je jednoducho silným propagátorom cloudových služieb.

A počúva tiež kritiku: do tabletu pridal zadnú päťmegapixelovú kameru. Niekedy sa môže hodiť, no kvalita je len priemerná a bez ledkového blesku sa dá použiť len v dobrých svetelných podmienkach.

Výdrž batérie je ďalšia dobrá správa. Jej kapacita je síce nižšia než pri prvej sedmičke, no vďaka modernejšiemu procesoru a lepšej optimalizácii spotreby v Androide 4.3 vydržal tablet pracovať o niečo dlhšie. Pri zapnutej WiFi a polovičnom jase nepotreboval nabíjačku niečo vyše deväť hodín. Nexus 7 II pritom podporuje aj bezdrôtové nabíjanie.

Výraznejšou novou funkciou Androidu 4.3 je podrobná správa používateľov. Majiteľ tabletu tak môže určiť, čo bude mať iní používateľ dostupné a aké aplikácie spustí. Ideálne pre rodičov.

Cena už nie je taká atraktívna ako pri prvom Nexuse 7, avšak vzhľadom na spracovanie a výbavu je stále viac ako prijateľná. Základný 16-gigový model stojí 240 eur. iPad mini s rovnakou pamäťou stojí o 40 eur viac. Nexus s 32-gigovou pamäťou a 3G modulom vyjde na 350 eur.

Záverečné hodnotenie: Na trhu sú aj lacnejšie sedempalcové tablety. No výkonom, optimalizáciou a spracovaním Nexus 7 II nemá konkurenta.

Google Nexus 7 II v kocke

plusy

mínusy

displej

absencia pamäťových kariet

spracovanie

výkon

optimalizácia a vždy najnovší Android

výdrž batérie

cena

Zariadenie zapožičal Agem Computers.

Prečítajte si aj naše ďalšie recenzie:

Alebo si vyberte zo zoznamu všetkých našich hardvérových recenzií.