V článku sa dozviete:
  • Koľko testuje štát a koľko súkromné laboratóriá
  • Prečo je dôležité testovať na protilátky
  • Ako môže testovanie pomôcť k návratu do bežného života
  • Ako zmení koronavírus svet

Dlho sa snažíme získať informácie o tom, koľko testuje štát a koľko súkromné laboratóriá. Zdá sa, že táto informácia nie je jednoducho dostupná. Koľko testov robia súkromné laboratóriá?

Tieto informácie by malo zbierať a zverejňovať Národné centrum zdravotníckych informácií, respektíve úrad verejného zdravotníctva. Tie však uvoľňujú iba celkové počty. Preto sa nedá presne určiť, koľko z nich tvoria súkromné laboratóriá a koľko štátne. Ak vychádzame z kapacity štátnych laboratórií, ktorá je asi 1 500 testov denne, tak celý ten zvyšok, viac ako dve tretiny, s najväčšou pravdepodobnosťou robia súkromné laboratóriá.

Cieľ, ktorý si dal aj premiér Igor Matovič, vlastne zabezpečili súkromné laboratóriá. Aká je vaša kapacita? Dá sa zvyšovať?

Myslím si, že sa určite dá testovať viac. Súkromné laboratóriá majú vytvorenú kapacitu na to, aby zvládli viac testov. My určite. Len treba precízne vyriešiť proces odberu vzoriek štátnych poistencov, pretože to je dnes naším limitujúcim faktorom.

Takže väčšina testovaných u vás sú samoplatcovia?

V tomto okamihu áno. Aktívne testujeme samoplatcov, ktorí si takéto testovanie objednajú. Zároveň testujeme zdravotníkov a zamestnancov, prípadne seniorov v domovoch sociálnych služieb. To sú však činnosti, ktoré sú problémové.

PCR metóda

Počet nakazených ľudí je v poslednom čase menej ako desať za deň. To znamená, že na Slovensku možno ani nebola epidémia Covid-19, určite nie v takom rozsahu ako v ostatných krajinách?

To, či u nás bola epidémia, respektíve v akom rozsahu naozaj bola, ukáže nakoniec až testovanie protilátok. PCR je veľmi presná metóda na identifikovanie infikovaných ľudí, pretože začína byť senzitívna od tretieho dňa – to znamená v rámci tretieho, štvrtého dňa po infikovaní je schopná zaznamenať prítomnosť vírusu. Symptómy sa objavia zvyčajne na piaty až siedmy deň. Test PCR je schopný zachytiť ochorenie ešte skôr, ako sa ukážu symptómy. Na druhej strane, jeho senzitivita začína klesať po štrnástom dni. Naopak, práve vtedy začína váš imunitný systém produkovať protilátky – takto začína bojovať proti infekcii a my tieto protilátky vieme merať. Vylučujú sa v dosť presnom poradí.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa