Koalícia to nazýva boj za očistu štátu, opozícia čistky. Nie je to len slovičkárenie. Za týmito slovami sa skrýva niečo hlbšie: ide o fundamentálny spor o podobu profesionálnej štátnej správy.

Nenápadnú novelu zákona o štátnej službe, ktorá dorazila do parlamentu, tvoria len dva jednoduché paragrafy, majú však veľkú silu. Keby novela prešla, generálny tajomník na ministerstve by mohol odvolávať vedúcich štátnych zamestnancov aj bez udania dôvodu. Generálny tajomník je niečo ako ministrova pravá ruka, má na starosti chod celého ministerstva a treba dodať, že ide o politickú funkciu. Ešte pri nástupe tejto vlády pritom Igor Matovič tvrdil, že spravia hrubú deliacu čiaru medzi politikou a profesionálnou štátnou správou. Dnes poriadne otáča. „Treba oddeliť štátnych úradníkov od politiky, len, bohužiaľ, Smer-SD si dosadil na všetky vedúce pozície v štáte vlastných ľudí, potom rok pred voľbami zmenil zákon, aby ich tam mohli ‚zabetónovať‘,“ hovorí predseda OĽaNO.

O „zabetónovaných“ politických nominantoch Smeru hovoria aj predkladatelia zákona. „Chceme fundovaných ľudí, ktorí prejdú riadnym výberovým konaním, nie politických nominantov. Na úradoch je množstvo spoľahlivých zamestnancov, ale sú tam, žiaľ, aj takí, ktorí svoju prácu nevykonávajú ani správne, ani svedomito a ani s takým nasadením, ako by sa očakávalo,“ uvádza pre TREND jedna z predkladateliek Jana Majorová Garstková z OĽaNO.

V čom je teda problém? Podľa kritikov v tom, že novela podkopáva jeden zo základných princípov profesionálnej štátnej správy, ktorým je stabilita. Pod týmto princípom, ktorý je takisto opísaný v zákone o štátnej službe, sa myslí stabilita pracovného miesta. Štátni úradníci nemôžu po každých voľbách tŕpnuť, či si zachovajú funkciu. Profesionálna štátna služba musí byť odolná proti politickým cyklom. Preto je v súčasnej podobe zákona ich prepúšťanie sťažené.

Až po tlaku európskych inštitúcií

Keď pred štyrmi rokmi prešiel parlamentom nový zákon o štátnej službe, očakávalo sa, že sa stane akýmsi majákom profesionálnej štátnej služby. Zákon napríklad oddelil politické funkcie, zaviedol povinné výberové konania na nepolitické funkcie, vznikli aj služobné hodnotenia a sformovala sa Rada pre štátnu službu, ktorá mala na všetko dozerať a zákon vylepšovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa