Ponúkame výber správ z printovej rubriky Slovensko a svet:

Zamestnávatelia: Na financovanie sociálnych programov netreba zvyšovať dane, ale zoštíhliť štátny aparát

Posledných 13 rokov rástli príjmy vo verejnej správe na Slovensku šiestym najrýchlejším tempom spomedzi krajín Európskej únie. Okrem priemerných miezd sa zvyšoval aj počet zamestnancov štátu.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) si preto myslia, že štát by mal zdroje na financovanie vládnych sociálnych programov hľadať v úsporách na výdavkovej strane verejných financií.

„Počet zamestnancov štátu neustále rastie, atakuje hranicu 430-tisíc, a to i napriek miliardám investovaným do elektronizácie verejnej správy. Daňové zaťaženie firiem a miezd v našej krajine je pritom i naďalej najvyššie spomedzi krajín strednej a východnej Európy,“ uviedla RÚZ vo vyhlásení.

Viceprezident RÚZ Mário Lelovský (na snímke) si myslí, že vláda má priestor na úspory, k financiám však dlhodobo pristupuje nehospodárne. „V tomto smere už roky voláme po komplexnom audite verejných financií,“ povedal. Ten by podľa zamestnávateľov ukázal, ktoré výdavky sú pre štát či spoločnosť potrebné a ktoré sú len plytvaním.

Takýmto auditom a reformou financovania systému sociálneho zabezpečenia či znížením počtu rozpočtových a príspevkových organizácií štátu by podľa RÚZ bolo možné nájsť dostatočné zdroje na sociálne programy pre odkázané domácnosti.

Analýza, ktorú pre RÚZ vypracoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), ukázala, že od roku 2008 do roku 2021 vzrástli príjmy verejnej správy na Slovensku o 73,4 percenta, kým priemerný nárast v EÚ bol 36,9 percenta. Štát na daniach ročne berie z ekonomiky o dve percentá HDP viac ako v rokoch 2013 – 2015. Nadpriemerne je podľa INESS zdaňovaná ekonomická aktivita firiem aj ľudí.