Následky globálnej pandémie rozbúrili hladiny energetiky a po vlaňajšom dramatickom prepade vyhnali tento rok ceny do bezprecedentných výšin. Firmy, ktoré zariskovali, na otočenie cenového trendu nezareagovali včas a až teraz sa obzerajú po podpise zmlúv na budúcoročné dodávky, nad aktuálnymi ponukami zalamujú rukami.

„Na jar tohto roka sme firemným zákazníkom odporúčali uzatvoriť viacročné kontrakty a s týmto krokom nevyčkávať. Predpokladali sme totiž, že tlak na zvyšovanie cien elektriny bude rásť,“ hovorí portfólio manažér dodávateľa energií Magna Energia Martin Semrič.

Zákaznícke centrum SSE
Neprehliadnite

Povinnosť prevziať klientov Slovakia Energy spôsobuje SSE veľké problémy, žiada kompenzácie

Mnohé firmy sa však rozhodli tomuto vábeniu predajcov odolať v presvedčení, že ceny, ktoré boli už v prvom polroku medziročne vyššie, do konca roka skĺznu. To sa však nestalo.

Pandémia prebudila záujem

Vlaňajší nástup globálnej pandémie spôsobil ochladenie priemyslu a najmä v prvých mesiacoch postavil podnikateľské subjekty do neistoty ďalšieho fungovania. Nákaza zatvárala prevádzky v segmente služieb i celé výrobné haly.

Ceny energií v dôsledku nízkeho dopytu prudko klesli, čo by bolo za iných okolností signálom na podpis dodávateľských kontraktov. Firmy však nevedeli, do akej miery ich fungovanie postihnú lock-downy a znížený dopyt.

„Nechceli sa teda zaväzovať na dlhší čas, ak si neboli isté, ako sa bude v kontexte spomínaného vyvíjať ich spotreba,“ ozrejmuje M. Semrič.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa