Pálčivý plat

Výška platu býva najčastejšou výhradou absolventov pri nástupe do práce. „Máte 25, práve ste doštudovali, ste v Bratislave a ponúknu vám na živnosť niečo medzi tisíc a tisícdvesto eur. Odrátajte si sociálne a zdravotné poistenie, nájomné a dovi dopo – ostatné skončí na tanieri plus na nečakané výdavky. Bokom neodložíte nič. Potom plánujte budúcnosť alebo také sci-fi ako rodinu,“ hovorí dizajnér mobilných aplikácií Stanislav Petrina z Topoľčian.

Podľa prieskumu Platy.sk priemerná mzda 25-ročného absolventa vysokej školy s menej ako ročnou praxou dosiahla v Bratislavskom kraji 1 111 eur za mesiac, teda 840 eur v čistom. Nájom 1-izbového bytu stojí zhruba 500 eur a jednej izby asi 250 eur. Nástupné platy inde na Slovenska sú o 120 až 210 eur nižšie, menšie sú však aj životné náklady. Po zaplatení stravy a ďalších nevyhnutných nákladov ostane absolventom oveľa menej, ako čakali.

Kde je spravodlivosť

Odvodzovanie výšky platu od nákladov dobre poznajú aj personalisti. „Nie je to dávno, čo som bol absolventom aj ja, takže si pamätám, ako citlivo som vnímal plat 650 eur v čistom. Táto časť kariéry bolí,“ hovorí Andrej Solár, šéf neziskovky Addwork, ktorá pomáha absolventom spoznať pracovné pozície na trhu.

Ďalšou výhradou je pocit nespravodlivosti v porovnaní s kolegami. „Aj u nás majú absolventi prehnané platové očakávania. Skúšajú to, ale napokon pristúpia na ponuku zamestnávateľa. Keď sa však dozvedia, o koľko vyšší plat majú starší kolegovia na obdobnej pozícii, a to kvôli rokom praxe, sú rozladení,“ dodáva marketérka Anna.

Až náraz s realitou podnieti často absolventov prehodnotiť kariérnu cestu. Michal Havaš vyštudoval geografiu a geológiu, no akademickú dráhu vymenil za IT svet. Naučil sa programovať v SAP a zo školstva odišiel, aby si mohol do tridsiatky založiť rodinu. Tento fenomén je bežný aj u absolventov pedagogických fakúlt, ktorým dokážu korporácie ponúknuť i dvojnásobný plat ako v školstve.

Nechápu nás

Absolventi krtizujú aj pomery na pracovisku. „Ak mám byť úprimná, tak nás mileniálov nechápu. Oni si myslia akí sú 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa