Koalícia odložila pandémiu do šuplíka. Kým intenzívne rieši, v akej zostave a či vôbec bude pokračovať, Slovensko platí ľudskými životmi. Snaha zastaviť pandémiu zapadá už niekoľko dní prachom, kríza vo vláde ochromila najnovšie už aj fungovanie parlamentu.

„Neotravujte s pandémiou, tu sme pri koaličnej kríze,“ dal by sa v týchto dňoch modifikovať známy výrok Roberta Fica. Už včera bolo neskoro a krajina sa pýta, na čo sa vlastne momentálne čaká a dokedy je táto situácia udržateľná.

Trpezlivosť očividne stratila aj zvyčajne pokojná prezidentka Zuzana Čaputová. Tá po jednej z legendárnych tlačových konferencií premiéra Matoviča skonštatovala, že čakala konkrétny plán a nie sériu ďalších vyjednávaní. Aj keby sa rokovania zázračne pohli z miesta, Slovensko stratilo takmer celý mesiac, počas ktorého sa mohli politici venovať oveľa zásadnejším problémom ako vlastnému egu.

Verejnosť zrejme už medzičasom zabudla na to, čo celú krízu odštartovalo. Bol to nákup ruských vakcín Sputnik V, ktoré vybavil predseda vlády spoločne s vtedajším ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Zvyšok kabinetu sa o sólo jazde dozvedel až potom, čo vojenské dopravné lietadlo Spartan s veľkou pompou pristálo v priamom prenose facebookovej stránky OĽaNO na košickom letisku. Odvtedy uplynulo viac ako dvadsať dní a riešenie je stále v nedohľadne.

Stále sa hovorí o akejsi rekonštrukcii vlády. Odchod z kabinetu nedávno veľmi prekvapivo oznámil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak z hnutia Sme rodina. Jeho odchod dodnes nikto dôveryhodne nevysvetlil. Pobral sa aj „najlepší“ minister zdravotníctva MUDr. Marek Krajčí a najnovšie aj pre verejnosť najdôveryhodnejší minister Richard Sulík. Podľa vlastných slov je pobalený aj Igor Matovič, no pred ním ešte musí odísť niekoľko ľudí.

Premiér využil slepé miesta vo vyjadreniach svojich partnerov a snaží sa zbaviť najväčších kritikov. Na čiernom zozname je šéfka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková, jediná skutočná reformátorka v súčasnej vláde ministerka spravodlivosti Mária Kolíková aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga.

Matovičove kroky by boli politicky racionálne, ak by nám neumierali v nemocniciach denne desiatky ľudí. Súčasná koaličná kríza v tomto momente ukazuje, o čo koalícii vo výsledku ide. Preferencie majú evidentne väčšiu hodnotu ako ľudské životy.