Situácia na finančných trhoch posledné dva týždne vyzerala ako na hojdačke. Akcie padali o desiatky percent, aby sa následne vyšplhali trocha vyššie a opäť sa zosúvali dole. Volatilitu na trhoch spôsobuje najmä situácia okolo rozširovania pandémie koronavírusu vo svete, ale najmä v Európe.

Záchrannú brzdu akciám hádžu centrálne banky novou likviditou v podobe výkupov dlhopisov v stámiliardových sumách a znižovaním úrokov. Na pomoc prichádzajú aj vlády, ktoré sú pripravené z rozpočtov naliať do ochromenej ekonomiky desiatky miliárd eur. Otázne je, či to pomôže.

Klinec na bublinu

Koronavírus zachytil najmä európsku ekonomiku nepripravenú na krízu. Mnohé štáty starého kontinentu majú vysoký rozpočtový deficit, sú veľmi zadlžené. „Koronavírus preto môže byť povestný špendlík či skôr klinec do nafúknutej dlhovej bubliny,“ myslí si Juraj Karpiš, analytik INESS.

V súčasnosti sa finančné trhy nachádzajú v situácii, že hľadajú dno, kam až sa môžu ceny akcií prepadnúť. Situácia na burzách sa môže meniť veľmi rýchlo, takže volatilita, teda rozkolísanosť akcií, môže pokračovať.

K upokojeniu trhov by pomohlo jedine vynájdenie účinnej vakcíny či lieku na koronavírus. K tomu zrejme tak skoro nedôjde. Odhady vedcov hovoria, že najskôr by sa vakcína mohla objaviť na trhu v máji tohto roka.

Budúci vývoj svetovej ekonomiky aj finančných trhov bude závisieť najmä od stabilizácie počtu nakazených, najmä v novom epicentre nákazy – v Európe.

„Obrat by mohol nastať v prípade, že podobne ako v Číne či Južnej Kórei budeme v Európe aj v USA vidieť spomalenie nárastu počtu nakazených. Potom by mohol trh zaznamenať svoje dno,“ odhaduje Jakub Rosa, portfóliový manažér Across Private Investments. Ak sa k tomu pridajú fiškálne stimuly, mohla by sa ekonomika ako-tak zotaviť do konca tohto roka. To je optimistický scenár, ktorý ráta, že lacných peňazí na trhu bude dosť a premietnu sa do ekonomiky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa