Aj podľa analytikov, ktorých si najal rezort, nedosahujú medzinárodné štandardy. „Nakoľko za posledných desať rokov nebola v Slovenskej republike postavená žiadna všeobecná nemocnica, priemerný vek slovenskej nemocnice je 44 rokov,“ píšu vo svojej štúdii analytici z Ernst & Young Financial Advisory a Ružička Csekes.

Všetko na platy

Väčšina štátnych nemocníc vytvára vysoké straty a neustále kumuluje dlhy, kvôli čomu majú problém uhrádzať bežné prevádzkové náklady, nieto ešte investovať do svojej obnovy. Ako dôvod najčastejšie uvádzajú vysoké mzdové náklady, ktoré im ukrajujú 80 až 90 percent príjmov, a nedostatok peňazí od zdravotných poisťovní. „Zdroje zdravotníckych zariadení sú dlhé roky poddimenzované a nepokrývajú v plnej výške ich prevádzkové náklady. Preto nie sú schopné vyčleniť dostatočné finančné prostriedky na obnovu celkovej priestorovej a prístrojovej infraštruktúry,“ vidí ako dôvod stavu slovenských nemocníc hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Nedávna analýza Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) uvádza aj konkrétne čísla. Až tretina nemocníc si za dva roky nezarobila na obnovu techniky či budov ani cent. Iba tretine zostáva z objemu tržieb aspoň päť percent na obnovu a modernizáciu majetku. Absolútna väčšina rekonštrukcií preto prebieha z eurofondov a zo štátneho rozpočtu. Podľa údajov rezortu v rokoch 2007 až 2014 získali štátne nemocnice z Bruselu na rekonštrukcie a novostavby vyše 90,8 milióna eur. Ďalších 14,5 milióna eur dostali od štátu. Dokopy teda takmer 105,4 milióna eur. Stále je to však málo.

Na nemocnice Slovensko potrebuje miliardy

Zdroj: MZ SR

Chýbajú miliardy

Len najväčšia slovenská Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) by na svoju obnovu podľa odhadov manažmentu potrebovala 250 miliónov eur. Najkritickejšími oblasťami okrem veľmi zlého stavu budov a prístrojovej techniky sú podľa hovorkyne Petry Stano Maťašovskej aj kotolne, kuchyne a rádiologická technika. UNB nemá k dispozícii vlastné zdroje, ktoré by pokryli nevyhnutné náklady na modernizáciu a rekonštrukcie, preto podľa nej vynakladajú prostriedky len na odstraňovanie najakútnejších havarijných stavov. „Kľúčovým je vybudovanie novej prevádzkovo efektívnej nemocnice,“ pripomína P. Stano Maťašovská.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa