Boj s klimatickou krízou, digitalizácia, modernizácia nemeckého priemyslu, ochrana ľudských práv vo svete, podpora LGBT komunity a silnejšia Európska únia. Takto by sa dal zhrnúť predvolebný manifest Strany zelených, ktorá je podľa výsledkov najnovších prieskumov najpopulárnejšou nemeckou stranou. V posledných voľbách do spolkového snemu, ktoré boli v roku 2017, však získala len necelých deväť percent hlasov voličov. Podľa informácií z nedávneho prieskumu agentúry Kantar uverejneného v nemeckom tabloide Bild zelení predbehli vládnu dvojstranu CDU/CSU a získali až 28-percentnú podporu. Trend je zjavný. Pretrvávajúca pandémia, nestabilita v CDU a mocenské vákuum, ktoré spôsobil plánovaný odchod  Angely Merkelovej z politickej scény, výrazne oslabili vládnu stranu a posilnili preferencie zelených progresívcov.

Nestabilná CDU

Kresťanskí demokrati, ktorí počas pandémie koronavírusu systematicky rástli a ich podpora sa vyšplhala takmer na štyridsať percent, musia teraz čeliť niekoľkým existenčným výzvam. Avizovaný odchod dlhoročnej kancelárky a líderky nemeckých konzervatívcov A. Merkelovej spôsobil v bežne harmonickej a nekonfliktnej CDU niekoľko personálnych konfliktov. V súboji o post lídra CDU koncom januára zvíťazil ministerský predseda Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet. Výraznejší konflikt nastal vtedy, keď kresťanskí demokrati mali v apríli nominovať kandidáta na post spolkového kancelára. Súboj medzi A. Lachetom a predsedom sesterskej strany CSU (ide o výhradne bavorskú stranu) Markusom Söderom priniesol v konečnom dôsledku výhru toho prvého, no výrazne oslabil celkový imidž aj preferencie strany.

Z vnútorných konfliktov vo vládnej strane najviac získali zelení. Rastúce volebné preferencie, ktoré pravidelne presahujú úroveň dvadsiatich percent a spoluúčasť na vládnutí v 11 zo 16 spolkových krajín, výrazne podporili ambície ekologických progresívcov. Tí sa preto rozhodli pre veľmi ambiciózny krok a ohlásili svojho kandidáta na post spolkového kancelára. Spolupredsedníčka strany Annalena Baerbacková sa tak popri Arminovi Laschetovi (CDU) a Olafovi Scholzovi (SPD) stala treťou kandidátkou na obsadenie najvýznamnejšieho postu v krajine. Štyridsaťročná politologička bez významných politických skúsenosti bude súperiť s dvoma ostrieľanými hráčmi nemeckej politiky. V jej prospech však vypovedá omnoho živší prejav a charizma aj fakt, že je jedinou ženskou kandidátkou. Mnohí ju preto označujú ako prirodzenú nasledovníčku Angely Merkelovej, ktorú samotná A. Baerbacková považuje za politický vzor. Nemeckí analytici a komentátori sa zhodujú, že strana progresívnych ekoaktivistov bude kľúčom k vytvoreniu novej vlády. Po septembrových voľbách do spolkového snemu budú mať zelení väčší alebo menší vplyv na budúce smerovanie najväčšej európskej ekonomiky. Po novom nie je vylúčené ani to, že obsadia post spolkového kancelára.

Nový mainstream

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa