Podľa Emmanuela  Macrona by si podľa ich návrhu krajiny EÚ na financovanie obnovy spoločne požičali na finančných trhoch. „Navrhujeme reálne transfery peňazí, to je veľký krok,“ povedal francúzsky prezident.Obaja lídri zdôraznili, že sa budú snažiť o rýchle dosiahnutie dohody o rozpočte a navrhovanom fonde obnovy, proti ktorému sa zrejme postavia fiškálne jastraby Únie, napríklad Holandsko.

DIHK: Koronakríza tvrdo zasiahla nemecký priemysel

  • Koronakríza tvrdo zasiahla nemecký priemysel. Pandémia nového koronavírusu má rozsiahly vplyv na investičné plány priemyselných firiem, mnohé z nich tiež pripravujú znižovanie počtu zamestnancov, vyplýva z prieskumu nemeckej priemyselnej a obchodnej komory DIHK. Takmer každá druhá firma zastavila plánované investície alebo ich obmedzila. V prípade veľkých firiem s viac než tisíc zamestnancami sú to až dve tretiny, ukázal prieskum, ktorého výsledky označil šéf DIHK Eric Schweitzer za strašidelné. „To, že priemyselné firmy musia teraz šetriť na svojej vlastnej budúcnosti, mi spôsobuje veľké obavy,“ uviedol Schweitzer. V celej ekonomike 36 percent firiem obmedzuje investície, pričom ďalších 43 percent musí znižovať náklady a 35 percent prepúšťať.
Eric Schweitzer
Zdroj: Gettyimages
Eric Schweitzer

Pandémia spôsobí deficit SR v tomto roku viac ako 8 % HDP

  • Slovenská ekonomika zaznamená v tomto roku najvýraznejší pokles vo svojej histórii, ktorý bude mať vplyv aj na vývoj dlhu a deficitu. Spolu s výrazným výpadkom daňovo--odvodových príjmov a fiškálnymi nákladmi opatrení na stabilizáciu ekonomiky deficit v tomto roku môže dosiahnuť 8,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a hrubý verejný dlh môže prekonať hranicu 60 percent HDP. Slovenská ekonomika v tomto roku môže klesnúť až o 7,2 percenta s najvýraznejším negatívnym dosahom v 2. štvrťroku z dôvodu výpadku zahraničného dopytu aj opatrení
    na dodržiavanie spoločenského odstupu. „Veľký prepad ekonomiky spôsobí, že aj pri vládnej pomoci na udržanie zamestnanosti ubudne 88-tisíc pracovných miest a nezamestnanosť stúpne takmer na 9 percent,“ uvádza Ministerstvo financií SR v pakte stability na najbližšie roky.
Korona
Zdroj: Maňo Štrauch

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa