Vysoké finančné príspevky do rozpočtu EÚ, z ktorých väčšia časť končí v iných krajinách, platí Nemecko s radosťou, pretože tým podporuje spoločnú šťastnú budúcnosť Európy. Počas návštevy Varšavy to vyhlásil nový kancelár Olaf Scholz, podľa ktorého to Nemecko bude robiť ďalej.

„Nemecko je pripravené a želá si prinášať vysoký príspevok k financovaniu rozpočtu EÚ, z čoho väčšina prostriedkov plynie do mnohých iných krajín a nevracia sa do Nemecka. To umožnilo riešiť vývoj v južnej Európe, to umožnilo dlhý hospodársky rozmach na východe Európy, ktorý sa ešte dlho neskončí, a to nás teší,“ povedal O. Scholz na jednej zo svojich prvých zahraničných ciest.

Zdôraznil potrebu približovania životných podmienok v jednotlivých krajinách. Vďaka tomu podľa neho „bude aj šťastná spoločná budúcnosť, a preto je správne, keď Nemecko prináša svoj vysoký finančný príspevok pre Európu, a bude to robiť naďalej.“

Olaf Scholz sa ukázal nielen ako charizmatický rečník na predvolebných debatách a mítingoch, 
ale aj ako výborný vyjednávač.
Neprehliadnite

Novej nemeckej koalícii na čele s kancelárom Scholzom sa nechce príliš utrácať

Na spoločnej tlačovej konferencii s premiérom Mateuszom Morawieckym sa len vyhýbavo vyjadril k problému rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2.

Pred Varšavou navštívil nemecký kancelár Paríž a európske inštitúcie v Bruseli. Podľa komentátorov vytvorili umiernený sociálny demokrat Olaf Scholz a centristický francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorí stoja na čele najväčších ekonomík EÚ, nový tandem s rozhodujúcim vplyvom.

O. Scholz vystriedal v úrade Angelu Merkelovú a vedie novú vládnu koalíciu, ktorá si dala za cieľ posilňovať „strategickú suverenitu“ Európy. To konvenuje aj francúzskej vláde s jej proeurópskou politikou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa