Podpisujú sa pod to hlavne malé, takzvané remeselné pivovary, ktoré vznikajú po celom Slovensku. V krajine je ich dnes takmer 70. Priestor na ďalšie tu je tiež. Veď napríklad v susednom Česku, ktoré je tradičnejšou pivovarskou krajinou, je momentálne okolo 450 producentov piva.

S nárastom producentov logicky stúpa rozmanitosť ponuky. Aj keď väčšina malých pivovarov varí tradičné ležiaky, v ponuke sa objavujú aj vrchne kvasené pivá, ktoré môžete poznať pod skratkami IPA, APA či ALE. Oproti tradičným ležiakom majú ovocnejší profil a výraznejšiu horkosť.

Pri iných štýloch sa však ponuka nekončí. Keďže konkurencia medzi malými hráčmi je veľká, snažia sa od seba odlíšiť. Pomáha im to, že ich varne sú oproti veľkým pivovarom malé. „S menšou varňou môžeme mať vývoj pív a receptov na vysokej zahraničnej úrovni, môžeme robiť to, čo chceme robiť, a netrápiť sa tým, že by sme pivo potom nemali kam predať.

Nemáte radi pivo? Ešte ste to „svoje“ nepili

Zdroj: Združenie výrobcov piva

Často však nemáme skoro žiadnu maržu pri niektorých najšpeciálnejších kúskoch. Najmä keď sa z neho uvarí len 100 až 200 litrov,“ vysvetľuje Anton Magyar z nitrianskeho pivovaru Hop Grup. Na druhej strane však menší pivovarník môže skúšať a experimentovať. To robí aj pivovar Hop Grup, ktorý už na trh uviedol pivá s obsahom čokolády, škorice, manga či malín.

„Niekedy sa inšpirácia zjaví len tak, sama od seba, bez väčšej námahy. Občas si človek spomenie na nejakú chuť alebo kombináciu chutí z detstva, ktorá sa len tak rozhodne objaviť napríklad pri dlhom šoférovaní na diaľnici, ale aj z bežného života,“ vysvetľuje Anton Magyar z pivovaru Hop Grup.

Vybrali sme ukážky pív, ktoré navarili slovenské pivovary a v celkovej ponuke vynikli. Či už myšlienkou, alebo zložením.

Nemáte radi pivo? Ešte ste to „svoje“ nepili

Zdroj: Tomáš Vašuta

Steinbier: Kamenné pivo zo Stupavy

Pivovar Stupavar nájdete v Stupave. V pomyselnej knihe 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa