Trvalo takmer dve desaťročia od vypustenia Sputnika pred viac ako šesťdesiatimi rokmi, než bola na obežnej dráhe stovka družíc. Vlády USA, ZSSR, Japonska, Talianska, Kanady a ďalších priekopníckych krajín do nich investovali v dnešných peniazoch desiatky miliárd dolárov.

Pokrok od tých čias veľmi dobre ilustruje vlaňajšok. Keď pred rokom letela do vesmíru indická raketa PSLV, spolu s jej vypustením to stálo zhruba 80 miliónov dolárov. Na obežnú dráhu vyniesla tri veľké indické satelity a 101 malých z rôznych štátov sveta. Okrem iného niesla na palube aj prvú družicu zo Slovenska, ale tiež z Fínska. Všetky do jedného vypustila bez chyby. A dosiahla zatiaľ neprekonaný rekord v počte satelitov vynesených naraz na obežnú dráhu.

Vlaňajší štart PSLV ukazuje hneď niekoľko pokrokov, ktoré priniesli posledné roky. Štáty ako India a Čína sa stali populárnymi destináciami pre vypúšťanie satelitov pre spoľahlivosť a nízku cenu. Keď Čína vlani oznámila, že chce znížiť ceny za vysielanie obežníc, India reagovala takisto nižšími cenami. A cenami im konkurujú súkromní prepravcovia v USA ako SpaceX s viackrát použiteľnými raketami typu Falcon.

Násobné rasty

Okolo Zeme dnes krúži viac ako tritisíc satelitov a toto číslo rastie každý mesiac. Očakáva sa, že do pár rokov bude niekoľkonásobné. Len Elon Musk, majiteľ spomínanej SpaceX, chce od budúceho roka začať s budovaním Starlinku, „súhvezdia“ komunikačných obežníc, ktoré pokryjú zemeguľu internetovým 5G signálom. Aj na miestach, ktorým chýba pozemná infraštruktúra.

Tento rok získal takmer tri miliardy dolárov na prvú fázu projektu, v ktorej na obežnú dráhu umiestni vyše 4 400 družíc. V ďalšom kroku ich pribudne viac než sedemtisíc. Ak sa to Muskovi podarí, tri štvrtiny obežníc – a jedna Tesla letiaca na Mars – budú niesť jeho podpis. A to je len prípad SpaceX. V prvom štvrťroku tohto roka získali start-upy od Space Ventures, najväčšieho rizikového fondu zameraného na vesmír, celkovo jednu miliardu dolárov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa