Ak vlani stavbári bili na poplach, dnes sa už rozoznieva umieračik. Kľúčové odvetvie hospodárstva zasiahla na Slovensku kríza vyvolaná pandémiou tvrdšie než v iných krajinách. Spomedzi členských štátov Európskej únie je na tom z pohľadu prepadu produkcie dokonca najhoršie. Dôvodov je viacero a mnohé sú staršie než vírus, ten ich však zvýraznil. 

Spevnené plochy umožnia lepšie a bezpečnejšie využívať exteriér v okolí domu.
Neprehliadnite

Rast cien realít nič len tak nezastaví. Novostavby môžu na budúci rok zdražieť aj o 20 percent

Dekády chýbajúca koncepcia investovania do výstavby zo strany štátu spôsobila, že v čase, keď súkromný sektor prirodzene priškrtil investície, ten verejný nedokázal saturovať trh. V dôsledku nedostatočnej prípravy projektov jednoducho nie je do čoho investovať, ani keby zámer bol.

Slovenské stavebné firmy sa tak ocitli v situácii, keď štát neprideľuje dosť zákaziek. Keďže okolité krajiny, naopak, v pandémii začali investovať viac, náhradu hľadajú práve tam. Zamestnancov, ktorí nie sú esenciálni, však museli prepustiť. K nedostatku práce sa tento rok pridal prudký nárast nákladov, čo komplikuje realizáciu už zazmluvnených prác.

Diaľnica R4 a rýchlostná cesta D7 sú pred dokončením. Nultý obchvat Bratislavy má odľahčiť a zjednodušiť dopravu.
Neprehliadnite

Novela zákona podľa A. Doležala významne skráti lehotu výstavby kľúčových diaľnic

Keďže väčšina obstarávateľov cielene nezahrnula do zmlúv inflačné doložky, zhotoviteľom chýba nástroj, ktorým by bezprecedentný nárast nákladov dokázali rozložiť. Výsledok môže byť mimoriadne dramatický v podobe nedostavaných ciest či nútených reštrukturalizácií viacerých veľkých hráčov na trhu.

Málo práce vedie k prepúšťaniu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa