Supermarkety s dlhými radmi prázdnych regálov, zatvorené reštaurácie, zúfalí šoféri na čerpacích staniciach a prestoje vo výrobných fabrikách. Kríza nedostatku profesionálnych vodičov v Spojenom kráľovstve vygradovala do nečakaných rozmerov.

Analytici za jej hlavnú príčinu označujú masívny odliv pracovnej sily, najmä zo stredných a z východných krajín pevninskej Európy. Poliaci, Srbi, ale aj Slováci, ktorí na Britských ostrovoch zabezpečovali chod základnej logistiky, boli nútení krajinu opustiť.

Británia sa snaží krízu zvrátiť nasadením armády, ale aj núdzovým uvoľňovaním vízovej politiky pre vodičov zo zahraničia. Vláda uvažuje o udelení tisícok dočasných pracovných povolení. Ani to však nemusí stačiť. Asociácia cestných dopravcov RHA pritom odhaduje, že v Británii chýba až stotisíc vodičov nákladných áut.

Obdobná logistická kríza, aká paralyzovala Britské ostrovy, sa pritom môže do istej miery udiať aj na Slovensku. „Počas leta nedokázali dopravcovia na Slovensku zabezpečiť tisíce prepráv denne a združenie očakáva, že situácia sa v najbližších mesiacoch zhorší,“ varuje Pavol Piešťanský, viceprezident Združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia. Nervozita v sektore rastie aj v dôsledku stúpajúcich nákladov a nízkej konkurencieschopnosti oproti prepravcom zo zahraničia. Nie je preto vylúčené, že autodopravcovia sa čoskoro opäť vydajú do ulíc.

Neprehliadnite

Trón kráľov ciest je prázdny. Prečo chýbajú šoféri?

Dopravcovia pripravení na štrajk

Kríza spôsobená pandémiou koronavírusu beztak kritický nedostatok vodičov v automobilovej doprave ešte viac vyostrila aj na Slovensku. „Po prvom roku od začiatku pandémie covidu-19 ukončilo na Slovensku činnosť viac ako 20-tisíc profesionálnych vodičov, ktorí si neobnovili kvalifikačné karty vodiča,“ informuje P. Piešťanský.

Z trhu odišli najmä vodiči z krajín mimo Európskej únie, ktorí sa po vypuknutí pandémie vrátili domov a ktorým dnes návrat komplikujú preventívne opatrenia. Ubúda však aj domácich vodičov, ktorí si hľadajú lepšie pracovné a platové podmienky v iných krajinách európskeho trhu. „Narastá napätie v dopravných firmách na Slovensku, kde je v súčasnosti kritický nedostatok vodičov,“ varuje P. Piešťanský. „Združenie cestných dopravcov vyjadruje presvedčenie, že ak slovenská vláda okamžite zasiahne, dopravcovia nebudú nútení vynútiť si jej reakciu protestmi,“ dodáva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa