O tom, čo robíme, rozhoduje privilegovaná skupina vzdelancov na Patreone a nemusia nás zaujímať tí ostatní. Nemôžeme to hrať na čísla na YouTube, to by sme potom mali dookola rozhovory s Adelou, so Sajfom a s Attilom Véghom, vysvetľuje komik Jakub Lužina, ktorý spolu s Gabrielom Žifčákom stojí za úspešným podcastom Lužifčák. Na fungovanie tohto formátu zbierajú príspevky od ľudí cez monetizačnú platformu Patreon, ktorá im pomohla prežiť pandémiu. V rozhovore pre TREND hovoria o tom, ako to v ich prípade funguje.

Ako ste prežili pandémiu?

JL: Záleží na tom, ako sa na to dívaš. Na jednej strane môžem povedať, že mi veľmi chýba standup, lebo som jeden z mála ľudí, ktorí robia to, čo ich baví, na tej úrovni, že si smutný každý jeden deň, keď nedostaneš svoju dávku. Na druhej strane som malý hobit, ktorý si veľmi užíva pohodlie u seba doma, a dokážem dva týždne prežiť v jednej polohe, zožrať sedem seriálov a dvanásť donášok.

Momentálne žijete z príspevkov od fanúšikov na Patreone. V októbri 2019 ste pre TREND hovorili, že Patreon sa rozbieha. Prišla pandémia v čase, keď ste si už mohli byť istí, že vás podrží?

GŽ: Mohli. Mali sme Patreon rozbehnutý tak, že to bolo veľmi dobré. 

Dogecoin
Neprehliadnite

Dogecoin je vtip, ktorý sa zmenil na miliardové aktívum

V tom čase ste hovorili, že sa na to ešte nedá spoľahnúť.

JL: Boli to klamstvá. (Smiech.) Čo sme mali povedať, že sme zahojení? To nemôžeš povedať nikdy.

GŽ: O konkrétnych číslach by sme neradi hovorili, máme takú dohodu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa