Nemecký DAX 30 dosiahol nové historické rekordy nad úrovňou 16-tisíc bodov a v tomto roku získal pätnásť percent. Francúzsky CAC 40 dosiahol historické rekordy už v apríli a od začiatku roka si pripísal trinásť percent. Ešte lepšie sa darilo gréckym akciám, keď aténsky index ASE vzrástol už takmer o 30 percent.

Veľký rast akcií sa netýka iba Európy. Darí sa aj japonským akciám, ktoré sa dekády trápili. Nikkei 225 tento rok získava vyše 20 percent, keď sa mu v minulom týždni podarilo prekonať 33-ročné maximá. Na rozdiel od tohto indexu zažívajú americké akcie menšie prírastky, keď S&P 500 získava iba desať percent.

Zaostávanie amerických akcií nie je typický úkaz. A to najmä ak si uvedomíme, že jeho rast ťahajú primárne akcie firiem zaoberajúcich sa umelou inteligenciou. Keby sa odpočítali, najväčší americký index by tento rok skončil v mínuse.

Jeden z hlavných dôvodov, prečo sa akciám darí, je odliv vkladov z bánk smerujúci do potenciálne výnosnejších aktív. Na rozdiel od USA, kde sú akcie stále pomerne drahé, keď sa zoberie do úvahy pomer ich ziskov k cene, zahraničné akcie sú lacnejšie. Navyše sa čoraz častejšie skloňuje možnosť recesie v USA, čo navádza investorov na hľadanie alternatív.

Veľký obraz je jednoduchý: úrokové sadzby čoskoro dosiahnu vrchol, čo znamená, že tlaky na pokles akcií ustúpia. To je naratív, ktorým teraz žijú investori, hoci história ukazuje, že je chybný. Ak centrálne banky začnú znižovať úrokové sadzby, bude to pre recesiu, ktorú si odnesú najmä firemné zisky a následne aj hodnoty akcií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa