Národná banka Slovenska (NBS) chváli slovenské banky za to, že v dobrých časoch vytvárali dobrovoľný kapitálový vankúš. Banky neposielali zisky za rok 2019 a ponechali si ich ako kapitálovú rezervu na horšie časy. Podobný prístup chce NBS od komerčných bánk znovu, hovorí aj o poisťovniach.

ECB (AP Photo/Michael Probst, File)
Neprehliadnite

ECB posiela bankám výzvu: Nevyplácajte akcionárom zisky do konca tohto roka

Centrálna banka vyzýva akcionárov finančných inštitúcií pôsobiacich na slovenskom trhu, aby zisky nerozdeľovali. „NBS odporúča do konca roka 2020 nevyplácať dividendy. Odporúčanie sa týka bánk s aktívami aspoň dve miliardy eur a poisťovní s aktívami aspoň pol miliardy eur,“ objasňuje pre TREND Peter Majer, hovorca NBS.

NBS robila testy

NBS svoje odporúčanie nerozdeľovať zisk za rok 2020 opiera o výsledky záťažových testov. Prísny záťažový scenár počíta s tým, že slovenská ekonomika v tomto roku oslabí o viac ako deväť percent a miera nezamestnanosti bude dvojciferná. Ďalším predpokladom je práve to, že komerčné banky si ponechajú zisky z rokov 2019 a 2020.

Centrálna banka sa pôvodne obávala, že ak by nastali podmienky, ktoré prísny stresový scenár predpokladá, bankový sektor by na konci roka 2021 upadol do straty. V súčasnosti straty bankovému sektoru pravdepodobne nehrozia. Zmenu perspektívy spôsobilo zrušenie bankového odvodu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa