Slovenské zákony z oblasti dedičského a rodinného práva, ako aj práva obchodných spoločností sú zastarané a rigidné. Partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Štěpán Štarha a advokátka Patrícia Jamrišková pre TREND hovoria, ako prejsť generačnou výmenou v rodinnej firme, zabrániť rozdrobeniu jej majetku či paralýze podniku v prípade nečakanej smrti či nehody majiteľa

Ako často sa na vás obracajú slovenské firmy, aby ste im pomohli z právnej stránky zabezpečiť generačnú výmenu alebo uchovať rodinný majetok vcelku? 

Štěpán Štarha: V poslednom čase veľmi často. Mali sme aj extrém, že tento rok vo februári sa na nás s touto témou obracali až dvaja noví klienti týždenne. Problematika právnej ochrany majetku vrátane generačnej výmeny alebo prípravy na ňu je dnes jednou z najdôležitejších tém väčšiny rodinných firiem či majetnejších klientov.

Pri odovzdaní majetku sa klienti chcú okrem iného vyhnúť jeho rozdrobeniu v ďalších generáciách či v nepodarených manželstvách a zaistiť zodpovedajúcu podporu blízkych a pre rodinu a perspektívnych členov.

Zabezpečiť nástupníctvo je ideálne ešte počas zakladateľovho života. Aké má možnosti, ak vie, komu ho chce odovzdať?

Patrícia Jamrišková: Napríklad darovanie alebo predaj obchodného podielu. Sú to jednoduché a bežné právne inštitúty, nemali by však predstavovať konečné a jediné riešenie. Z nášho pohľadu ide skôr o dieliky skladačky, ktoré pomôžu vytvoriť sofistikovanú a efektívnu štruktúru – family office.

Je to systém pravidiel a vzťahov na správu majetku a podnikanie. Základný kameň tvorí privátny či rodinný holding napríklad v podobe akciovej spoločnosti. Holding predstavuje hranicu, kde sa láme a rozdeľuje majetok na podnikateľský a osobný. 

Aké sú výhody holdingu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa