Vývoj nového "zázračného" čipu Rada Daniláka a jeho slovensko-americkej firmy Tachyum sa blíži k záveru. Rastú očakávania, či sa naplnia jeho odvážne slová o revolúcii vo svete čipov. Projekt, ktorému pomáha investičná skupina IPM Group a peniaze na vývoj požičala aj slovenská vláda, čaká test dôvery v podobe posledného investičného kola pred výrobou, na ktorej spustenie startup potrebuje získať ďalšie desiatky až stovky miliónov eur. Inovátor, ktorý má na konte 120 patentov a ďalších sto čaká na schválenie, je optimista.

Žijete v Kalifornii, ale stretli sme sa v Bratislave na konferencii Globsec. Ako ide dohromady vývoj čipov s témou bezpečnosti?

Ako sa umiestňujú zbrane bližšie k ruským hraniciam a súčasne sa vyrábajú rýchlejšie rakety, rozhodnutie v súvislosti s možným bezpečnostným ohrozením musia krajiny urobiť do piatich minút. S trendom skracovania vzdialeností medzi zbraňami a vývojom rakiet sa ten čas môže do piatich rokov skrátiť na dve minúty. Pre taký krátky čas na rozhodovanie hrozí, že ľudský prvok bude nahradený rozhodnutiami umelej inteligencie. Čas sa skracuje do bodu, keď by človek nebol dostatočne rýchly, aby urobil také vážne rozhodnutie, akým je reakcia napríklad na raketový útok. Sme ochotní presunúť takéto rozhodnutia mimo ľudskej sféry? Ak nie, musíme s tým niečo robiť.

Hlavná stanica a osobný vlak.
Neprehliadnite

TOP 10 investícií: Na Záhorie mieria megalode a InoBat nakupuje technológie

S obranným priemyslom ste už so svojou predošlou firmou Skyera spolupracovali. O čo išlo?

Pre americké vládne inštitúcie, armádu a tajné služby sme dodávali miniatúrne pamäťové zariadenia. Firma bola odkúpená spoločnosťou Western Digital v roku 2014.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa