Cloud alebo správnejšie cloud computing je plat-forma, ktorá ponúka svoje služby prostredníctvom internetu. Podľa mnohých je to dátové centrum so špičkovými technológiami, kde sa dá za poplatok pripojiť.

Typickým príkladom cloudovej služby je emailová schránka. Inými slovami, email funguje kdekoľvek na svete, a to jednoduchým prihlásením do internetu. Samozrejme, to nie je všetko. Vďaka cloud computingu môžeme získať mnoho ďalších špecializovaných služieb, ako je priestor na dáta, počítačový výkon alebo aj služby ako napríklad generovanie elektronických faktúr.

Bezpečnosť na prvom mieste

Súčasťou akejkoľvek platformy musí byť aj bezpečnosť na vysokej úrovni, cloud computing pritom nie je výnimkou. „Pokiaľ ide o bezpečnosť z pohľadu zlyhania hardvéru alebo straty dát, potom je cloud jednoznačne bezpečný.

Ak ide o kybernetickú bezpečnosť, na tú je potrebné pri využívaní služieb verejného cloudu myslieť samostatne a preveriť, či klientovi vyhovujú možnosti, ktoré mu poskytovateľ ponúka. Používanie cloudu neznamená, že všetky aplikácie majiteľa bežiace v cloude budú automaticky chránené proti bezpečnostným hrozbám,“ vysvetľuje odborník na digitalizáciu spoločnosti Enehano Eduard Gers.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa