Banky totiž poskytovali úvery, ktoré stihli schváliť ešte do konca júna za starých podmienok. Mnohí ľudia sa poponáhľali so žiadosťou, lebo sa obávali, že po zavedení prísnejšieho sita by nemuseli na hypotéku dosiahnuť. Až posledný mesiac vlaňajška naznačil, že silný rast úverov sa pomaly končí. Banky v decembri prvýkrát požičali menej peňazí na bývanie ako v decembri roku 2017, dokonca to bolo menej ako v roku 2016.

Core biznis

„Sprostredkovanie hypoték je aj u nás, ako asi u všetkých samostatných finančných agentov, core biznisom. Je to produkt, ktorý je pre väčšinu našich sprostredkovateľov produktom číslo jeden, ktorý s klientom riešia,“ hovorí riaditeľka odboru produktov spoločnosti Fingo.sk Katarína Kostková.

Aj keď viaceré firmy tvrdia, že hypotéky tvoria len malú časť z celkového počtu uzatvorených zmlúv, vo finančnom vyjadrení je to iné. K hypotéke sprostredkovateľ často uzatvorí aj poistenie domácnosti či nehnuteľnosti, ale aj poistenie schopnosti splácať úver.

Pre mnohých klientov sprostredkovatelia riešia aj povinné zmluvné či havarijné poistenie. Napriek tomu, že týchto menších zmlúv je väčšina, provízia za sprostredkovanie takýchto poistiek je výrazne nižšia ako odplata, ktorú finančný agent dostane za hypotéku.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa