Komerčné flotily tvoria najmä automobily s naftovým pohonom, ktorých výfukové plyny obsahujú škodlivé oxidy uhlíka a dusíka a jemné prachové častice. Dopravcovia v súčasnosti čelia čoraz väčšiemu tlaku na ich vyraďovanie v dôsledku obáv verejnosti aj prísnejšej emisnej legislatívy. Sú pripravení na nevyhnutné zmeny?

Cestovanie v čase

Do roku 2040 sa cestná preprava zmení na nepoznanie. Manažér spoločnosti Shell Fleet Solutions pre Slovensko a Česko Milan Pudich očakáva tri základné zmeny: zavedenie nových druhov palív, využívanie nových technológií a nástup nových typov vozidiel.

Viceprezidentka divízie Shell Fleet Solutions Katya Atanasova predpovedá, že prakticky všetky malé vozidlá budú elektrické a diaľková preprava bude využívať obnoviteľné a nízkoemisné palivá. Mnoho áut bude samojazdiacich, s bežnou údržbou pomocou softvérov a umelej inteligencie. Vozidlá si samy nájdu optimálne miesto na dotankovanie a nočné parkovanie tak, aby boli pripravené na pridelené úlohy počas nasledujúceho dňa.

Podľa vlaňajšieho prieskumu firmy Shell narastie počet áut vrátane nákladných v roku 2025 na 1,25 miliardy a do roku 2040 sa zvýši na dve miliardy. Kým v súčasnosti brázdi cesty iba jedno percento elektrických vozidiel, v roku 2025 to bude desať percent a v roku 2040 až štvrtina.

Paríž a iné európske veľkomestá nevpustia v roku 2030 na cesty iné ako elektrické autá a v USA, Číne i v Európskej únii (EÚ) budú všetky predané vozidlá na elektrinu. „Nepochybujem, že Austrália dosiahne päťdesiatpercentný podiel predaja elektrických áut v roku 2030,“ vyjadril sa zakladateľ a šéf amerického výrobcu elektromobilov Tesla Elon Musk.

Novinky v nákladnej doprave sa netýkajú len palív, na ktoré sa bude jazdiť. Dodávky tovaru v rámci miest zabezpečia prevažne vozidlá bez vodiča. Ráta sa s tým, že v roku 2040 budú autonómne aj všetky taxíky a zdieľané autá.

Jazdime alternatívne

Analýza

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa