Vzdialenosť a čas cesty z Bratislavy sú porovnateľné s výletom na koncert do Mníchova či na pláže Jadranu. Slovenské okresy lemujúce východnú hranicu s Ukrajinou však ani zďaleka nevzbudzujú taký záujem návštevníkov. Pohyb ľudí je skôr opačný.

Už samotná cesta na východ krajiny je pritom zaujímavým zážitkom. Malebné horské prírodné scenérie strieda výhľad na vyrúbané lesy, namiesto ktorých zrejme raz vyrastú luxusné nehnuteľnosti pre zopár „vyvolených“. Panorámu Tatier lemujú nedokončené úseky toľko skloňovanej diaľnice z Bratislavy do Košíc.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

V depresii a bez práce? Východniari vyliečia „depku“ virtuálnou realitou

Tento monument politickej neschopnosti prenasledoval vládu Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu, Roberta Fica a borí sa s ním aj tá dnešná. Tá sa poučila od svojich predchodcov aspoň v tom, že o dokončení bájnej dopravnej tepny radšej nehovorí vôbec.

Na východe nič nie je

Mnoho ľudí, ktorí pohraničné okresy nazývajú domovom, sa chtiac či nechtiac museli pobrať za lepšou, ba často akoukoľvek prácou na západ. Pohľad na dvoj- či trojgeneračné rodinné domy naznačuje, že tunajšie rodiny kedysi videli budúcnosť celkom inú, než v skutočnosti nastala.

Dnes sú obrovské domy z veľkej časti nevyužívané a menšie obce, v ktorých stoja, jednoducho vymierajú. Kým v Bratislave sa priemerné mzdy pohybujú na úrovni presahujúcej tisíc eur, na východe krajiny sa bežné platy rátajú v stovkách. Ďalším faktorom je ponuka a dopyt, v spomínaných regiónoch totiž jednoducho nie je dosť pracovných príležitostí.

Colný hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Colný hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod

Prevažne na západ smerujú aj kroky cez „čiaru“, ako miestni familiárne označujú hranicu Slovenska s Ukrajinou. Je totiž vstupnou bránou do schengenu, Európskej únie a NATO, a tým pre mnohých aj k splneniu nádeje na lepšiu a dôstojnejšiu budúcnosť.

PW Energy
Neprehliadnite

Pod Prešovom to vrie. Slovenský investor chce na východe postaviť geotermálnu elektráreň

Nie vždy sú však zámery, s ktorými ľudia prekračujú hranicu, zištné a ani ich kroky vždy nevedú oficiálnymi hraničnými priechodmi.

Východná hranica Slovenska sa vstupom Slovenska do schengenu takmer pred pätnástimi rokmi stala jednou z najostrejšie sledovaných v Európe. Svedectvá hraničiarov pre reportérov týždenníka TREND však dokazujú, že pokusov o jej nelegálne prekonanie dodnes nie je málo.

Spoločné letisko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa