No ako to už s investičnými hitmi býva, po čase sa to s ich rastom prestrelí a v cenovom boji niektorí hráči aj skončia. To, že sa sem údajne blíži aj biznis s paradajkami, hlásia ich najväčší tunajší pestovatelia, ktorí veľké a moderné skleníky rozbehli ako prví už pred tuctom rokov. Samozrejme, zo strany pestovateľskej skupiny GreenCoop, ktorá je známa svojou značkou Veselá žitnoostrovská paradajka, by to mohla byť iba hra na odstrašenie nových konkurentov.

No aj samotný GreenCoop tu už ďalšie skleníky stavať nechce. Svoj biznis rozširuje do inej krajiny. Skleníky ide stavať v zeleninársky silnom Maďarsku. Uspieť tam bude výzva. No podľa štyroch mladých Dunajskostredčanov stojacich za skupinou je doma už pritesno. Oni však svojim doterajším dlhoročným skúsenostiam veria.

Najväčší slovenskí rajčinári tiahnu na Maďarsko

Skleníkové pestovanie paradajok firmy GreenCoop Zdroj: Maňo Štrauch

Na mladistvom drajve

Dnes majú štyria kamaráti zo školských čias (Juraj Kukucs, Gergely Szigeti, Roman Juhász a Zsolt Bindics) na Slovensku nielen najväčšiu firmu na paradajky, ale aj najefektívnejšiu farmu. Ich skleníky na rajčiny, ale aj na uhorky síce zaberajú na viacerých miestach od Dunajskej Stredy až po Hurbanovo len 23 hektárov, no ich biznis zamestnáva až 350 ľudí. A ročne prináša tržby 12 miliónov eur. Na porovnanie, aj tie najväčšie družstvá v krajine, ktoré sa rozprestierajú na piatich tisícoch hektárov, sa k takémuto obratu iba blížia.

Ich skleníky s modernými technológiami na pestovanie i ochranu plodín sú nielen mimoriadne produktívne, ale aj finančne náročné. Štvorica Dunajskostredčanov na vytvorenie svojho impéria vynaložila už 35 miliónov eur. A to začínala pôvodne od nuly. Po prelome milénia ešte ako dvadsiatnici z malých úspor rozbehli najskôr dovoz ovocia a zeleniny. S výstavbou vlastných skleníkov začali až v roku 2006, keď si už dodržiavaním kontraktov získali aj dôveru obchodných reťazcov.

Hore ich okrem serióznosti vyšvihlo aj využívanie holandských 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa