S príchodom marca investori dostali veľké varovanie. Zlyhanie niekoľkých bánk bolo ukážkou, že okrem zhoršujúcej sa ekonomiky prichádza aj obdobie zlých peňazí. Šanca na mäkké pristátie globálnej ekonomiky sublimuje čoraz rýchlejším tempom.

Kým centrálne banky bojujú s ilúziou inflácie, vo finančnom svete sa reálne zhmotňuje monetárna deflácia - nedostatok likvidity. Zlyhanie troch amerických bánk v priebehu jedného týždňa sa neudialo od veľkej finančnej krízy. Rovnako ako zlyhanie systémovo dôležitej a striktne kontrolovanej Credit Suisse. Tieto udalosti sú následkom nedostatku či rovno deštrukcie peňazí.   

G20 Finance Ministers Meet In Sydney
Neprehliadnite

Príbeh monetárnej konformity: Keď sa šialenstvo stane politickou normou

Ešte môže pretiecť veľa vody, kým dáta inflácie a nezamestnanosti ukážu rozsah problémov, ktoré sa pod povrchom hromadia. Investori však na zmenu rétoriky či skutkov centrálnych bankárov nečakajú. V priebehu niekoľkých týždňov spôsobili jeden z najväčších útekov k bezpečiu za posledné polstoročie.

Kvalitné vládne dlhopisy sa pre nich stali po veľkom výpredaji z minulého roka kľúčovým investičným aktívom. Fáza akútnej paniky spôsobená nedostatkom likvidity ku koncu kvartálu sa skončila. Avšak následky monetárnej deštrukcie, ktorá sa prejavuje tlakmi na bilancie a ziskovosť bánk, však budú pokračovať.

A man uses a cash point machine outside a branch of Barclays
Neprehliadnite

Banky prišli o stovky miliárd eur vkladov. Aké následky to bude mať na ekonomiku a financie?

Banky zažili dobrý rok 2022. Úrokové marže vzrástli, a tak dokázali dosiahnuť zisky, ktoré v časoch nulových sadzieb neboli možné. Mnohé z nich však držia veľké nerealizované straty súvisiace s držbou dlhopisov. A čo je dôležitejšie, nedávne kolapsy bánk im ukázali, že ak chcú prežiť, musia byť omnoho konzervatívnejšie.

To znamená jedno - ich úverová aktivita sa utlmí ešte viac. Počas posledných dvoch marcových týždňov pôžičky amerických bánk prepadli najviac v histórii. S príchodom recesie navyše príde aj k te1stu odolnosti ich úverových portfólií.

Deutsche Wohnen real estate group
Neprehliadnite

Realitná nákaza sa presúva zo Švédska do Európy. Vysoké úrokové sadzby zničia sektor na roky

Zlyhanie Silicon Valley Bank a Credit Suisse nebolo o idiosynkratických problémoch týchto dvoch inštitúcií.
Išlo iba o najslabšie články reťaze globálnych financií, ktorá má mnoho slabých miest. Skôr či neskôr budú nasledovať ďalšie. Dôvodov je mnoho.

Vysoký dlh, vysoké úrokové sadzby, vysoké ceny energií, spomaľujúca Čína a nižší disponibilný príjem domácností - to všetko nie je možné ignorovať. Naopak, po tom, ako si svet zvykol na peniaze zadarmo, odvykanie od nich bude veľmi bolestivým a pre mnohých terminálnym procesom. 

kon,legarde
Neprehliadnite

Záťažový test pre ECB: boj s infláciou na úkor finančnej stablity

Posledná banková panika bola veľkým varovaním pre všetkých, ktorí veria v odraz ekonomiky aj finančných trhov. Nielen historické paralely, ale aj reálne ekonomické a finančné dáta ukazujú na negatívny trend posledných mesiacov. Kým príde k jeho obratu, nebude to také rýchle.

Ako hlboko ešte trh a ekonomika prepadnú, nevie nikto. No tí, ktorí peniazom rozumejú, sa pred negatívnymi scenármi už mesiace chránia nákupom tých najbezpečnejších aktív – vládnych dlhopisov. Ignorovať túto alternatívu môže vyjsť investora draho. 

Stock Markets Re-Open After Dow Takes A Deep Dive
Neprehliadnite

Prepad akcií bánk je prípravou investorov na recesiu. Centrálni bankári tomu stále nerozumejú