V krajinách Európskej únie rastie nervozita. Napriek tomu, že očkovanie proti covidu sa začalo už takmer pred štyrmi mesiacmi, tempo je stále pomalé. K 5. aprílu dokázala EÚ zabezpečiť len 18 dávok vakcíny proti covidu-19 na sto obyvateľov, kým v USA to bolo 50 a v Spojenom kráľovstve až 55 dávok.

Niekde sa musela stať chyba. Rozdiel sa už prejavuje aj v epidemickej situácii. Kým v Spojenom kráľovstve a USA sa situácia zlepšuje, v niektorých štátoch EÚ, napríklad vo Francúzku, Nemecku či Poľsku, za posledný mesiac rastú denné prípady nakazených.

Ešte pomalšie sa očkuje v iných rozvinutých štátoch – najmä v Japonsku a v Austrálii –, lenže vďaka svojej geografickej polohe majú aj nízky počet nakazených, takže to nie je pre nich taký veľký problém. 

Pohľady nespokojnosti sa obracajú predovšetkým na Európsku komisiu (EK), ktorá zodpovedá za nákup vakcín pre celú Úniu. Členské štáty sa na tom dohodli ešte v polovici minulého roka. Znamená to teda, že zlyhala EK? Ak by sme chceli zjednodušenú odpoveď, tak áno, ale ponúkajú sa aj iné, o niečo prívetivejšie interpretácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa