Pretrvávajúca pandémia sa veľmi výrazne prejavila aj na organizáciách poskytujúcich pomoc. „Mnohé sa dostali za hranicu udržateľnosti a chýba im finančné, materiálne i personálne zabezpečenie. Častým javom bola strata finančných darov od dlhoročných podporovateľov, ktorí sa sami dostali do existenčnej krízy,“ konštatuje komunitná manažérka Lucia Jakubíková za Nadáciu Volkswagen Slovakia.

Združenia a organizácie navyše z dôvodu obmedzení nemohli realizovať všetky projekty, ktoré mali pripravené a na ktoré je nadviazané vyplácanie prostriedkov z predchádzajúcich rokov. „Mnoho z nich bolo súčasne sklamaných, že nemôžu zrealizovať tradičné podujatia. K tejto situácii sa však postavili veľmi iniciatívne a našli rôzne, najmä online formáty, ako pokračovať ďalej,“ hovorí L. Jakubíková. Nadácie neboli nútené podporu odstrihnúť aj vďaka možnosti natiahnuť lehotu použitia asignovaných dvoch percent z daní aj na budúci rok.

srdce
Neprehliadnite

Kríza je skúškou odhodlania byť štedrý. Z daní sa na pomoc vyzbieralo menej

Pohotová reakcia

V dôsledku pandémie bolo však potrebné pomáhať aj na iných miestach alebo iným spôsobom ako pred jej vypuknutím. „Pandémia znamenala zvýšenú záťaž na psychické zdravie, čo sa prejavilo enormným, viac ako dvestopercentným nárastom záujmu o služby na linkách pomoci,“ približuje situácia odborníčka. Nadácia počas roka priebežne reagovala na situačné potreby a zabezpečila dodatočné špeciálne formy pomoci.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa