Viacero hotových parkov

Akú rozlohu nakoniec park pri Košiciach bude mať, zatiaľ nie je jasné, no aktuálnych vyše 900 hektárov pôsobí prehnane. Nitriansky strategický park vybudovaný pre Jaguar Land Rover má rozlohu vyše sedemsto hektárov. Samotná britsko-indická automobilka podľa investičnej zmluvy získa v prvej fáze 185 a následne má možnosť dostať ďalších 113 hektárov. Do parku okrem automobilky prišiel zatiaľ len dodávateľ lisovaných dielcov Gestamp. Ostatní nadviazaní investori išli do susediacich parkov.

Na porovnanie, celý park pre žilinskú automobilku Kia a jej dodávateľov má 223 hektárov, pričom stále sú k dispozícii voľné pozemky. Trnavská PSA Groupe zase pri svojom príchode dostala priemyselný park s rozlohou dvesto hektárov, z čoho využíva 180. Jej dodávatelia sa koncentrovali do okolitých súkromných parkov.

V okolí Košíc je pritom viacero existujúcich priemyselných parkov v rôznej fáze pripravenosti. Najväčším je ten v obci Kechnec, ktorý je vzdialený len osemnásť kilometrov od Košíc. Jeho rozloha je 332 hektárov, z toho je ešte viac ako sto voľných, pričom je možné ho ďalej rozširovať.

„Ďalšie pozemky sú v obci Cestice, kde je scelených sto hektárov, ktoré sú majetkovoprávne doriešené a sú legislatívne pripravené na vybudovanie parku. A územia vhodné pre priemysel sú aj v obciach Čečejovce či Ploské,“ hovorí Arpád Lörincz z developerskej spoločnosti KKP Invest, ktorá vlastní priemyselný park vo Veľkej Ide pri Košiciach.

Poradenská spoločnosť JLL eviduje na východe päť parkov, ktoré prenajímajú medzinárodní developeri. K tomu však treba zarátať aj parky, ktoré zriadili obce a mestá, tých je oveľa viac. „Čo sa týka možnosti výstavby, na východe je veľa priestorov, ale stavať sa budú až pre konkrétneho nájomcu,“ hovorí vedúci oddelenia priemyselných a logistických nehnuteľností JLL Samuel Šporka.

Vyberal investor

Minister hospodárstva Peter Žiga, pod ktorého projekt nového strategického parku spadá, podľa denníka Košice Dnes uviedol, že umiestnenie priemyselného parku v Haniske bolo výsledkom rozhodnutia budúcich investorov.

„Aktuálne rokujeme s viacerými veľkými investormi, ale ešte nie sme vo fáze, keď môžeme hovoriť o detailoch. Veľký hráč vo svojej oblasti však potrebuje veľký priestor a má veľké nároky v oblasti logistiky,“ uviedol P. Žiga.

Načo potrebuje štát obrovský priemyselný park na východe

Zdroj: SITA

Slovensko malo dať investorom na výber štyri lokality vrátane Kechneca. O aké išlo, rezort hospodárstva nespresnil. Rovnako neodpovedal ani na to, či 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa