Dobrý dojem z výberu amerických F-16, ktoré sú po technickej stránke považované za špičkové stroje, však kazí netransparentný spôsob, ako nominanti národniarov celý nákup zmanažovali. Podobne ako pri nákupe osemkolesových transportérov aj toto rozhodnutie sprevádza nízka miera transparentnosti, neodbornosti a podozrenia, že celý proces mal už od začiatku jasného víťaza.

Dá sa to aj inak

Kľúčovým problémom je, že verejnosť nepozná presnú cenu ani detaily dohodnutého nákupu. V neutajenej časti analýzy, na základe ktorej vláda rozhodla, nie sú ceny uvedené. Dôvodom je, že si to vraj nepriali samotné firmy. Samotná analýza bola sprístupnená len necelých dvanásť hodín pred schválením, čo prakticky zamedzilo akúkoľvek diskusiu odbornej aj laickej verejnosti. Hodnotenie výberu amerických stíhačiek síce odobril aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP), no jeho analýza bola zverejnená až po schválení nákupu vládou.

Načo je nám štrnásť stíhačiek F-16? Ministerstvo urobilo chybu a ani NATO to nechce

Zdroj: Gettyimages.com

Keď si nové stíhačky vyberala Česká republika, celý proces trval viac ako rok. Vopred sa stanovili kritériá, urobili sa testovacie skúšky a na základe ich výsledkov sa vybralo finálne riešenie. Výsledky testov boli pritom publikované aj v odborných časopisoch. V Dánsku sa o nových stíhačkách viedla odborná debata skoro tri roky a na jej konci podpísali všetky tamojšie politické strany spoločné memorandum.

Koľko teda zaplatíme?

Aj keď 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa