Napriek rekordným tržbám sa však nábytkári z predvlaňajšej straty, ktorá prišla po dlhšom období ziskov, nevymanili. Iba ju dokázali skresať z 32 miliónov na sedemnásť miliónov eur. Straty z týchto období však nesvedčia o zásadnom zhoršovaní brandže. Skôr naopak. Vyvolali ich totiž aktuálne prebiehajúce masívne investície lídra tunajšej výroby nábytku IKEA Industry.

Slovenská vetva výrobnej dcéry globálneho predajného giganta IKEA modernizovaním a rozširovaním tunajších podnikov síce v týchto rokoch kazí účtovné závierky odvetvia. Keď však jej fabriky nabehnú do plnej prevádzky, bude ešte viac zvyšovať nielen tržby, ale môžu sa dostaviť aj zaujímavejšie zisky. Od rozhorenia krízy dosiahla brandža zaujímavejší zisk iba v roku 2013, keď si zapísala plus 33 miliónov eur.

IKEA šliape na plyn

Nové investície firmy IKEA Industry sú pre jej slovenské fabriky podstatné, lebo keď im pred pár rokmi začal klesať odbyt a nestíhali za efektívnosťou modernejších konkurentov z cudziny, začali nad nimi visieť veľké otázniky. Teoreticky mohlo prísť aj k presunu výrob do iných krajín, čiastočne sa tak dialo smerom do sesterských fabrík v Poľsku. Napokon sa IKEA Industry rozhodla, že na Slovensku zainvestuje do posilnenia tunajšej výrobnej základne, ktorá už dlhšie reprezentuje zhruba štvrtinu slovenskej výroby nábytku.

Vedúca firma odvetvia IKEA Industry ovláda štvrtinu nábytkárskeho trhu

Už vlani IKEA rozbehla dva nové projekty v Malackách, kde zmodernizovala výrobu kuchýň a postavila aj nový závod na drevotrieskové dosky. Tie využíva na spomínané kuchyne. Vďaka týmto prevádzkam vzrástli vlaňajšie tržby IKEA Industry až o 45 miliónov na 212 miliónov eur. V tomto roku predpokladá firma ich ďalší rast na takmer štvrť miliardy eur. Okrem dvoch malackých výrob pritom plnia tržby aj ďalšie dva závody skupiny.

V Trnave vyrába IKEA Industry kancelársky nábytok a v Závažnej Porube na Liptove obývačky z masívneho borovicového dreva. Aj sem majú smerovať 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa