Je to o osemnásť viac ako v roku 2021. Vzrástol aj počet ľahkých zranení (zo 4 504 v roku 2021 na 4 837 o rok neskôr) a celkový počet nehôd (z 11 886 na 12 050). K poklesu došlo iba pri ťažkých zraneniach (z 869 na 855 prípadov). Polícia vidí za nepriaznivým vývojom nielen rastúci počet vozidiel (ten ku koncu roka presiahol 3,53 milióna, na troch obyvateľov SR tak pripadajú dve autá) v kombinácii s nedobudovanou infraštruktúrou, ale aj súčasnú spoločenskú situáciu, ktorá sa prejavuje nervozitou a nesústredenosťou za volantom. „Dôvodom nárastu počtu dopravných nehôd a usmrtených osôb bolo aj uvoľnenie opatrení v súvislosti s ochorením covid-19 a mnoho ďalších faktorov, ktoré Policajný zbor nedokáže ovplyvniť,“ zdôraznil riaditeľ odboru dopravnej polície Tomáš Vrábel.

V rámci priemeru

Z dlhodobého pohľadu minuloročný výkyv nie je dramatický. V poslednom predpandemickom roku 2019 zomrelo na cestách 245 osôb, ťažkých zranení bolo dokonca 1 050, výrazne vyšší bol aj celkový počet nehôd a ľahko zranených účastníkov. Ešte priaznivejšie vychádza desaťročné porovnanie. V roku 2012 bol celkový počet nehôd o šestnásť percent vyšší, počet ľahko zranených o desatinu vyšší, ťažko sa zranilo o 31 percent viac ľudí a počet obetí na životoch bol o 21 percent vyšší ako vlani.

Slovenskí vodiči nevybočujú ani z celoeurópskeho porovnania. Podľa najnovších štatistík pripadá v krajine ročne 4,5 obete dopravných nehôd na stotisíc obyvateľov. To je prakticky rovnaké ako priemer za celú Európsku úniu, ktorý predstavuje 4,4 obete na stotisíc obyvateľov a rok. Podobne (ne)bezpečné ako na Slovensku sú cesty v Maďarsku a Česku, v Rakúsku je počet obetí len mierne nižší (3,9), ale v Poľsku takmer o polovicu vyšší (6,6).

Lenže Slováci počítajú obete dopravných nehôd inak ako susedia. Do štatistík sa rátajú iba osoby, ktoré podľahnú následkom zranenia do 24 hodín od nehody. V Európe je pritom štandardom 30-dňová lehota. Počas tohto času totiž môže účastník dopravnej nehody podľahnúť pridruženým zdravotným komplikáciám, ktoré by normálne nenastali.

Novela číslami zamáva

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa