Kauza Milana Lučanského rozprúdila debatu na tému, či nedržíme pod zámkom zbytočne veľa ľudí. Porovnanie počtu väzňov v jednotlivých európskych štátoch totiž ukazuje, že Slováci končia vo väzení relatívne často. Na konci novembra mali slovenské väznice 10 610 klientov, teda 189 na 100-tisíc obyvateľov, čo je vysoko nad úniovým priemerom. Napríklad v Bulharsku je podiel väzňov polovičný a vo Švédsku len tretinový.

Za vysokým slovenským číslom sa pritom neskrýva nadužívanie väzby, ako by sa mohlo vzhľadom na posledný vývoj zdať. Na konci minulého roka čakalo v celách na trest 1 702 obvinených, čo je menej ako 15 percent z celkového počtu väzňov. V cudzine je tento pomer spravidla vyšší.

Prvý deň lyžovania pre verejnosť v lyžiarskom areáli na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách dňa 12. decembra 2020. Lyžovalo sa len na spodných vlekoch, horné zjazdovky na Solisku sa zatiaľ neprevádzkujú. Pre peších turistov premávala na Solisko sedačková lanovka. Štrbské Pleso 12. decembra 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Stratená lyžiarska sezóna. Skiareály trápi počasie aj koronavírus

Tri a pol štvorcového metra na život

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa