Ich akcionári môžu začať premýšľať nad tým, či má zmysel ponechať si firmu, ktorá nezarobí ani na svoju prevádzku, respektíve nezarobí na to, aby dokázala zaplatiť štátu všetko, čo od nej požaduje.

Lákadlo pre politikov

Zárobky bánk vyvolávajú u mnohých závisť. Vlani ich čistý zisk dosiahol takmer 640 miliónov eur. Ide o sumu, ktorá láka aj vládu, aby si z nej istú časť ukrojila. Toto pokušenie je o to silnejšie, čím je väčšia diera v štátnom rozpočte. A keďže pred voľbami chce vláda vo veľkom rozdávať, potrebuje vybrať čo najviac peňazí. Takýto zdroj našla v bankách.

„Ak zoberieme Slovensko a rentabilitu vlastného kapitálu, tak hovoríme o 11 percentách. Tak sa zarába pri drogách, pri obchode s bielym mäsom a podobne. A toto majú slovenské banky, 11-percentnú ziskovosť, čo je v podstate neakceptovateľné,“ vyhlásil na tlačovej konferencii predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý navrhol zvýšiť odvod. Slovenské banky síce dosahujú v rámci EÚ nadpriemernú ziskovosť, je to však výrazne menej ako 11 percent.

Zdvojnásobenie bankového odvodu bude znamenať, že finančné domy v roku 2020 zaplatia na odvode približne tristo miliónov eur.

Menšie banky zvyčajne platia na odvode väčšiu časť svojho zisku ako veľké

Vláda však táto sumu nemôže priamo použiť. Peniaze smerujú na osobitný účet, ktorý je určený na krytie prípadných bankových problémov. Napriek tomu sú tieto prostriedky pre politikov veľmi dôležité. Keďže ide o príjem verejných financií, môžu si rovnakú sumu, ako zaplatia banky na odvode, požičať bez toho, aby to ovplyvnilo deficit.

Pre banky to môže predstavovať obrovský problém. Odvod sa totiž na rozdiel od dane neplatí z dosiahnutého zisku, ale jeho výška sa počíta z vkladov, ktoré banky spravujú. Zaplatiť ho musia aj v prípade, ak skončia v strate. „Odvod je postavený tak, že platí – čím máte menší zisk, tým je jeho váha väčšia. Čím nižší zisk, tým fatálnejšie následky to má na schopnosť udržať biznisový model banky,“ komentuje pre TREND člen prezídia Slovenskej bankovej asociácie (SBA) a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

Ziskovosť sektora klesá

Kým

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa