Žije pár kilometrov od Banskej Štiavnice, jednej z najobľúbenejších dovolenkových destinácií na Slovensku. Hovorí, že turisti mu neprekážajú, služby sú však drahé a cena realít z roka na rok narastá. Projekt s názvom Dovolenka doma začal fotiť v roku 2017. Cestoval po Slovensku a uvedomil si, že naša krajina je k dovolenkárom veľkorysá. Minulý rok si od fotenia potreboval spraviť prestávku, prišla však pandémia. „Všetci hlásali, že treba dovolenkovať doma. Nemohol som si dovoliť skončiť. Dovolenka doma je predsa to, čo robím,“ vysvetľuje v rozhovore fotograf Ján Viazanička.

Už piate leto fotíte ľudí, ktorí ostávajú dovolenkovať doma. Vnímate Slovensko ako atraktívnu destináciu?

Jasné. S rodinou sme sa pred vyše mesiacom vrátili z rezidencie z Malorky. Krásna krajina, človek má pocit, že sa ocitol v európskom raji. Zaujímavým poznaním po návrate domov bolo zistenie, že na Slovensku je rovnako super.

Skutočne? Oproti Malorke?

Áno. Keď sme prechádzali Slovenskom z Bratislavy do Banskej Belej, kde žijeme, úplne ma okúzlila naša krajina. Akoby sa všetky dojmy vo mne stupňovali. Mal som pocit, že sme strávili dlhý čas na veľmi peknom mieste, a keď som sa vrátil do svojho, odkiaľ som odchádzal, po dlhšom čase som si uvedomil, že doma je ešte krajšie. Máme tu všetko, celá krajina je zelená, je tu čistá voda, jazerá, kúpaliská. Celoročná rekreácia je na Slovensku podľa mňa vynikajúca.

Po koľkých rokoch ste vycestovali k moru?

Po štyroch. Naposledy sme boli v Chorvátsku.

Neláka vás každoročná dovolenka pri mori podobne ako väčšinu Slovákov?

Láka. More má špecifickú atmosféru. Počúvam aj názory, že v Chorvátsku dovolenkuje príliš veľa Slovákov. Ja napríklad tento pocit nemám, a to som tam bol veľakrát. Dokonca by som sa tam dokázal presťahovať. Aj keď som si uvedomil jednu vec: na dovolenke žiješ dovolenkový život a ten je vždy pekný. S realitou a napokon aj so životom v tej krajine to nemusí mať nič spoločné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa