Keď médiá v sobotu prvýkrát vyhlásili Joea Bidena za víťaza amerických volieb, Donald Trump práve hral svoj obľúbený golf. Je to tak trochu paradox.

Pred rokom napísal športový novinár Rick Reilly bestseller o tom, ako Trump absurdne podvádza pri hraní golfu, čo vraj dobre vystihuje jeho osobnostné deficity. Aj Trumpove reakcie na výsledok volieb pripomínajú jeho golfovú hru. Neschopnosť uniesť prehru ho doviedla až k tomu, že bez dôkazov hovorí o volebných podvodoch a vyhlasuje sa za víťaza. „Ak spočítate legálne hlasy, s ľahkosťou vyhrávam.

Ak spočítate nelegálne hlasy, môžu sa nám pokúsiť ukradnúť voľby,“ povedal Trump počas prvej tlačovej konferencie. Ešte stihol dodať pár viet, kým niekoľko veľkých televíznych staníc ako MSNBC, NBC News, ABC či CBS prerušilo živý prenos s odôvodnením, že šíri nepodložené klamstvá. Bola to nezvyčajná situácia, ktorá zrejme nemá v televíznej žurnalistike obdobu. Prezidentské voľby boli v mnohých ohľadoch celkom výnimočné. Žiadna modrá vlna, ako to naznačovali niektoré predvolebné prieskumy, sa nakoniec nekonala. Rozhodlo sa len v niekoľkých „swing state“, kde boli výsledky do poslednej chvíle veľmi tesné. Biden získal rekordných viac ako 75 miliónov hlasov. Ešte nikdy nevolilo prezidenta toľko ľudí. Rekordná volebná účasť však pomohla aj Trumpovi, ktorý mal síce o štyri milióny hlasov menej, no takisto ešte nikdy nevolilo žiadneho republikána toľko voličov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa