Keď pred mesiacom vládna podnikateľská agentúra SBA zorganizovala konferenciu pre start-upistov TechMatch Slovakia, časť z tých, pre ktorých bola určená, ju bojkotovala. Do protestu sa zapojili aj veľké značky ítečkovej scény s významným vplyvom medzi start-upmi, ako sú Michal Truban z WebSupportu alebo Šimon Šicko z Pixel Federation. Kritikov rozhorčilo, že akcia bola evidentne predražená: napríklad za Wi-Fi sieť si dodávateľ vypýtal luxusných dvanásťtisíc eur. A objavili sa aj hlasy o otáznom prínose pre start-upy.

Niečo podobné ako TechMatch, ale v podstatne väčšom rozsahu, sa v uplynulých týždňoch deje v sektore školstva. Rezortné ministerstvo pripravilo akčné plány informatizácie a digitalizácie, v ktorých prezentuje rozvojové zámery v oblasti infraštruktúry, služieb, obsahu a zručností do roku 2020. Plánuje sa napríklad gigabitové pripojenie škôl do internetu, podpora superpočítačovej gridovej architektúry či prechod informačných systémov do cloudu. V zásade samé super veci, keby...

Koncepcia nákupu hardvéru

Keby sa na to nepozrelo z inej stránky. Urobili tak rektori vysokých škôl, ktorých reakcie má TREND k dispozícii. Ministerské akčné plány znosili pod čiernu zem. Vidia z nich najmä „koncepciu nákupu drahého hardvéru a softvéru bez konkrétnej odpovede, ako budú zariadenia použité“.

Podľa šéfov slovenských univerzít hrozí, že sa minie „enormne vysoké množstvo finančných prostriedkov“, a výsledkom bude „zníženie kvality informačno-komunikačného prostredia pre vzdelávanie, vedu a výskum“. Naopak, veci, ktoré by sa do budúcnosti mali riešiť, sa podľa rektorov v akčných plánoch neriešia. Ich záver jednoznačný: akčné plány stiahnuť a prepracovať.

K detailom, ako aj k protireakciám ministerských úradníkov sa dostaneme, ešte predtým však čerešnička. Na rozdiel od TechMatchu v tomto prípade o nejakom bojkote nemôže byť reč. Aspoň zatiaľ. TREND sa k námietkam Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), sumarizovaným v prehľadnej excelovej tabuľke, dostal z dobre informovaného zdroja z akademického prostredia, ale neoficiálne.

Keď od SRK žiadal, aby sa k tvrdej kritike oficiálne prihlásila, dostal zvláštnu odpoveď:

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa