Mochovce: z vlajkovej lode vrak s takmer nulovou hodnotou

Stalo sa to vo firme, ktorá mala dosť peňazí, aby si zaplatila tých najlepších energetikov a ekonómov a oprela sa o ich rady. Ako je možné, že sa rozhodovala nerozumne a nebola schopná reagovať na zmenu okolností? Aj keď si ide niekto otvoriť obyčajnú krčmu, mal by odhadnúť, koľko piva asi predá a za koľko. Slovenské elektrárne si takúto analýzu urobili tiež – o dosť zložitejšiu a drahšiu. Vyšlo im, že sa im Mochovce oplatia.

Lenže tento záver vychádzal zo zlých čísel. Prišla totiž hospodárska kríza a všetkým bolo jasné, že rast spotreby a cien, na ktorom bola postavená ekonomika Mochoviec, nenastane v blízkom a zrejme ani v strednodobom horizonte.

Po roku 2011 už zase bolo jasné, že dostavba bude oveľa drahšia a časovo náročnejšia. Došlo k havárii v japonskej elektrárni Fukušima, po ktorej sa vo svete sprísňovali bezpečnostné požiadavky alebo dokonca rušili jadrové projekty.

Oba tieto momenty boli dobrou príležitosťou na to, aby si vedenie elektrární a ich manažéri ešte raz zrátali, aké má táto investícia výhody a nevýhody, a zodpovedne sa rozhodli, čo ďalej. Nespravili to. Prečo?

Vo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa