Českí novinári sa zhodujú, že jedinou istotou týchto českých volieb je výhra vašej strany ANO.

To tak vôbec nie je. Prieskumy nie sú pravdivé a naše preferencie sú niekde okolo dvadsať – dvadsaťštyri percent.

K tridsiatke sa dostávate pri oficiálnych prieskumoch, vaše interné vraj hovoria o dvadsiatich piatich.

Prieskumy sú rôzne. Niektorí nám dávajú tridsať percent, aby ľudí strašili.

Je vysoko pravdepodobné, že vo voľbách získate najviac hlasov a od prezidenta dostanete poverenie na zostavenie vlády. Preto azda aj robíte politiku.

Robím politiku preto, aby som ľuďom ukázal, že je možné vládu riadiť inak, ako sú zvyknutí. Hlavne aby ju už niekto konečne riadil. Súčasný premiér ju nevie riadiť.

Moc nemám žiadnu, Agrofert nemám prečo predať. Čo chystá a skrýva Andrej Babiš?

Zdroj: Maňo Štrauch

Ťah na premiéra

Ste pripravený v novej vláde prevziať post premiéra?

Určite. Pokiaľ tu bude tím, pokiaľ tu budú ľudia, s ktorými to bude fungovať a ktorí budú mať rovnakú víziu a budú si rozumieť.

Čo sa týka koaličných partnerov – s kým si viete predstaviť vládu?

To nie je o nás. Všetci hovoria, že s nami vo vláde nechcú byť. Takže to vyzerá tak, že skončíme skôr v opozícii. My nechceme byť s komunistami ani s TOP 09 a určite nie ani s Okamurom.

S ČSSD ste pripravení ísť do ďalšej vlády? Prípadne aj s ľudovcami?

To je o ľuďoch. V ČSSD sú rôzni ľudia. Ja som pripravený ísť do vlády so slušnými ľuďmi, s ktorými si budem rozumieť a budeme jeden tím.

Nechcete to vedenie českej politiky robiť ako napríklad Jaroslaw Kaczyński v Poľsku – riadiť krajinu zo zadného sedadla.

Moc nemám žiadnu, Agrofert nemám prečo predať. Čo chystá a skrýva Andrej Babiš?

Andrej Babiš Zdroj: Maňo Štrauch

Nie. Ja chcem prevziať funkciu premiéra, samozrejme. Preto to robíme, aby sme konečne porazili korupčno-klientelistickú hydru, ktorú si tu vybudovali tradičné strany za posledné štvrťstoročie.

Predstavme si situáciu, že sa vám teda podarí získať post premiéra. No keď sa na to pozriete zvonku, ako by ste vnímali to, že niekto má pohromade takú ekonomickú, mediálnu i politickú moc ako premiér Babiš?

Všetci o tom píšu a vy to opakujete. Aká ekonomická moc? Akú ja mám mediálnu moc? Myslíte si, že moje médiá o mne nepíšu negatívne? Dokonca píšu o mne ešte negatívnejšie, aby im kolegovia nenadávali, že nie sú nezávislí. Reči o mojej moci sú len také „povídačky“. Nemám teraz žiadnu moc. Oligarchiu v Česku tvorí premiér Sobotka, jeho kmotor Pokorný a minister Chovanec.

Boli už podobné prípady so silnými biznismenmi v politike v minulosti a väčšinou to nedopadlo dobre. Vy si myslíte, že to môže fungovať?

Tak to už som ukázal, nie? Pozrite sa, čo som urobil ako minister financií. Výsledky k 30. septembru 2017 sú také, že dlh bude o 73 miliárd korún nižší než bol, keď som nastupoval. A bude rozpočtový prebytok 17,5 miliardy. Som tiež jediný český minister financií, ktorý presadil v Európe jediný český legislatívny návrh od vstupu krajiny do únie.

Čo je teraz pre vás vyššia hodnota – váš biznis alebo politická kariéra?

Nehovorme o politickej kariére. Ja som urobil nejaký projekt hnutia, ktoré je úspešné. Tisíckrát som oľutoval, že som do toho išiel, ale teraz to chcem dotiahnuť do konca. Chcem ukázať ľuďom, že sa veci dajú riešiť v ich prospech.

Vás osobne tá politika teší a napĺňa? Baví vás to?

Mňa to baví, keď mi ľudia fandia a podporujú ma. Ale ja spoločnosť polarizujem, lebo o mne klamú a stále sa vyrábajú nejaké pseudoaféry a nie je to príjemné.

Moc nemám žiadnu, Agrofert nemám prečo predať. Čo chystá a skrýva Andrej Babiš?

Andrej Babiš Zdroj: Maňo Štrauch

Konfliktný, no nepredajný Agrofert

No objektívne ste v niektorých prípadoch v konflikte záujmov.

Samozrejme, že som. A kto je tomu na vine? Keby tradičné strany neprešustrovali na nerozkradli tisíce miliárd a riadili by krajinu ako dobrí hospodári, nikdy by som do politiky nešiel a ľudia by ma nevolili.

Nebolo by lepšie hľadať cestu von z tohto konfliktu? Čo tak predať Agrofert?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa