Prax doterajších vlád ukazuje, že jedným zo znakov verejnej správy na Slovensku je vysoká miera jej politizácie. Výber vysokých úradníkov a vedúcich manažérov v štátnej správe a vo verejných podnikoch prebiehal viac na základe politickej príslušnosti než na základe kvalitatívnych predpokladov kandidátov.

Politizácia vedúcich postov pritom obmedzuje kvalitu riadenia a má negatívny vplyv na celkové vnímanie a dôveryhodnosť štátnej správy zo strany verejnosti. Analýzy ukazujú, že štátne firmy sú vo zvyšovaní transparentnosti málo proaktívne, pričom nielenže svoju otvorenosť nezvyšujú nad rámec zákona, ale v mnohých prípadoch ani v rozsahu, ktorý im už zavedené pravidlá nastavujú.

Väčší dôraz na odbornosť v porovnaní s politickou príslušnosťou pri výbere vrcholových manažérov podľa odborníkov môže priniesť viaceré benefity. Okrem zlepšenia dôveryhodnosti môže pomôcť zabezpečiť kontinuitu zavádzaných opatrení, uľahčiť kontrolu kvality, ako aj zvýšiť záujem uchádzačov o prácu pre štát a otvoriť tiež dvere k ich motivujúcejšiemu ohodnoteniu.

Politizácia je známy problém

Z aktuálnej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK) vyplýva, že napriek reformnému úsiliu sa slovenská verejná správa vyznačuje v porovnaní s inými členskými krajinami podpriemernými výsledkami. Medzi zaznamenanými nedostatkami je riadenie ľudských zdrojov a zodpovednosť vrátane kontroly korupcie.

V inej správe Európska komisia porovnávala charakteristiky a výkon verejnej administratívy v 28 členských štátoch. Z citovaného expertného prieskumu, ktorý v roku 2015 vypracovala univerzita vo švédskom Göteborgu, vyplýva, že slovenské vládne inštitúcie majú druhú najvyššiu mieru stranícky motivovaného výkonu moci a zároveň najnižšiu mieru profesionalizácie. Spolu s Maďarskom, Bulharskom a ďalšími krajinami strednej a juhovýchodnej Európy Slovensko výrazne zaostáva za krajinami na západe a severe kontinentu. Vysokú mieru politizácie vyčíta krajine aj OECD.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa