Cieľom opatrení je zefektívniť súdne konania a zvýšiť špecializáciu sudcov, píše sa v návrhu kľúčovej justičnej reformy. Návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, nominantky strany Za ľudí, však naráža aj na argumenty, ktoré majú svoje opodstatnenie. TREND navštívil Okresný súd v Brezne, ktorý má podľa súdnej mapy prejsť pod Banskú Bystricu. Jeho dočasný šéf Ondrej Kekeňák hovorí, že súd spĺňa všetky kritériá na to, aby sa nezrušil ani po avizovaných zmenách. Ministerstvo spravodlivosti oponuje, že v čase, keď sa robila analýza, bol súd v inej situácii. 

Osobné stretnutia

Najnovšie môže súdnou mapou zamávať viacero faktorov, najzásadnejším z nich bude fungovanie strany Za ľudí. Tou momentálne zmietajú vážne vnútrostranícke problémy, o predsednícky post chcela zabojovať aj M. Kolíková. 

Keby sa strana definitívne rozpadla, jej pokračovanie v rámci koalície by zrejme nebolo možné. Či by sa následne zaviedla najväčšia justičná reforma za ostatnú dekádu, sa dá iba tipovať. Pri predstavení svojich zámerov týkajúcich sa súdnej mapy ministerstvo pôvodne absolvovalo so súdmi pohovory online. Pandemické opatrenia sa však postupne uvoľňujú, a tak niektoré pracoviská navštívila šéfka rezortu osobne. 

spravodlivost
Neprehliadnite

Justičná vlajková loď ministerstva začína naberať vodu

„Takéto stretnutie už mala so sudcami v obvodoch Žilinského, Banskobystrického, Nitrianskeho, Trnavského kraja,“ potvrdzuje výjazdy hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. M. Kolíková s tamojšími súdmi diskutovala o tom, ako by sa mohol jej návrh ešte upraviť. Či budú pripomienky súdov, ktorých sa novela dotkne, zapracované aj do finálnej verzie novej mapy, ukáže až čas.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa