V rozhovore sa dočítate:

  • či nie je 1,5-miliardový balík mesačne málo a ako koľko mesiacov ho môže Slovensko poskytovať
  • či bude systém reverse charge súčasťou programového vyhlásenia vlády
  • aký postoj k eurobondom má Slovensko
  • a ko hlboko sa tento rok môže prepadnúť deficit štátneho rozpočtu?

Ako dlho môže ekonomika vydržať fungovať v takomto obmedzenom režime, kým nenastane štátny bankrot?

Štátny bankrot dnes nie je témou dňa, pretože vidíme aj to, čo sa deje v okolitých krajinách. Dôležité je uchovať zdravie ľudí a zabezpečiť dostatok financovania na obdobie, keď je ekonomika vypnutá. Vidíme, že sa mobilizuje celý svet i Európa. Prvotné šoky spred troch týždňov už opadli a všetci sú pripravení na novú realitu. Dnes nikto nevie odhadnúť, ako dlho nás bude trápiť.

Zdroje sú však obmedzené a výdavky obrovské. Ako dlho môže štát vydržať fungovať, keď je veľká časť ekonomiky zmrazená a štát má zároveň obrovské výdavky?

Najprv si musíme pripomenúť, že zodpovedný hospodár sa v dobrých časoch pripravuje na tie zlé. Bohužiaľ, my tento komfort nemáme, pretože predchádzajúca garnitúra nepripravila Slovensko na horšie časy. Preto je naša východisková poloha náročnejšia. Dnes je ekonomika vypnutá, a to hlavne v službách, šok prežívajú aj ostatné odvetvia, ktoré majú výrazný prepad tržieb. Dnes nikto nevie, ako dlho to bude trvať. Slovensko je malá ekonomika, ktorá je závislá od exportu. Preto je dôležité sledovať vývoj vo veľkých ekonomikách, ako je Nemecko, Taliansko, Španielsko, ktoré teraz prežívajú rýchly nábeh epidémie. Keď sa u nich situácia upokojí, aj slovenské hospodárstvo sa dokáže rýchlo naštartovať. Závisí to aj od toho, ako dokážeme my na Slovensku držať pandémiu na uzde, aby neohrozila životy ľudí.

Ľudia chcú veľmi vedieť nejaký časový rámec – kedy sa ekonomika začne uvoľňovať.

To si dnes nikto netrúfa povedať. Vidíte, čo sa deje v Taliansku. V Číne to nejakým spôsobom zvládli, keď sa na istý čas úplne uzavreli. Preto aj my teraz vedieme diskusiu so zdravotníkmi. Hľadáme najlepšie riešenie ďalšieho postupu aj s ohľadom na ekonomiku. Premýšľame nad tým, či je lepšia úplná karanténa na krátky čas alebo jemnejší model na dlhšie obdobie.

K čomu sa prikláňate?

Scenárov je viacero. Rozhodnutie ešte nepadlo. Snažíme sa nájsť to najlepšie opatrenie. Nie je to vec politického názoru. Všetci chceme, aby sa ľudia opäť mohli vrátiť do práce a začať život tak ako predtým. Pre mňa ako ministra financií je kľúčové, aby sa ekonomika znovu dostala do pohybu, ale nemôže ohroziť zdravie a životy ľudí.

Nesmerujete do bodu, keď poviete, že časť najohrozenejších ľudí musí zostať v karanténe, ale zvyšok zdravej produktívnej populácie sa môže zapojiť do pracovného procesu?

Tento proces sme už

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa