Návrh novely zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú nedávno predstavil rezort, ukázal, že to bola len fráza. Zdravotníci sa dočkali dvoch nepríjemných prekvapení – rovnaké minimálne mzdy nebudú mať garantované ani len vo všetkých štátnych zdravotníckych zariadeniach a sestry v nemocniciach v správe ministerstva zdravotníctva môžu mať na výplatných páskach menej ako dnes.

Diskriminácia

Na to, že rezort Viliama Čisláka pripravil legislatívu iba pre zamestnancov svojich nemocníc a ambulancií, upozornilo ministerstvo obrany. Rovnako ako ministerstvo vnútra má totiž v správe vlastné zdravotnícke zariadenia. Rezortu obrany sa nepáči, že na ich zdravotníckych pracovníkov by sa zákon nemal vzťahovať, a žiada pre nich rovnakú garanciu minimálnej základnej zložky mzdy. Argumentuje tým, že v štátnych zdravotníckych zariadeniach by mali byť platy rovnaké bez ohľadu na zriaďovateľa. „V opačnom prípade by to bolo diskriminačné,“ dodáva rezort obrany.

Hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla reaguje, že sami za najideálnejšie riešenie považujú rovnakú minimálnu výšku základnej zložky pre všetkých zdravotníkov. Zároveň však pripomína, že polročné obdobie platnosti zákona o odmeňovaní sestier, ktorý neskôr zrušil Ústavný súd, priniesol krátenie úväzkov či preklasifikovanie sestier na administratívnu prácu a podobne. Namiesto vyšších platov tak nakoniec mali mzdy nižšie. „Preto navrhovaná pôsobnosť zákona vychádza z reálneho dosahu ministerstva zdravotníctva na zdravotnícke zariadenia, z možnosti ich kontroly, ako aj dosahov, ktoré si realizácia bude vyžadovať,“ doplnil P. Bubla.

Ministerstvo práce si však, naopak, myslí, že nariadiť rovnaké platy by mohol štát nielen vo všetkých svojich zariadeniach, ale dokonca aj v privátnych. Primeranou náhradou za zásah do pracovnoprávnych vzťahov a obmedzenia vlastníctva ich majetku by im mala byť úhrada zvýšených výdavkov z platieb zdravotných poisťovní. Rezort práce dokonca žiada, aby pôsobnosť zákona bola rozšírená aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa