V redakcii TREND máme k dispozícii dokumenty, ktoré potvrdzujú, že Finančné riaditeľstvo SR v auguste minulého roka vrátilo jednej spoločnosti pol milióna eur, čo predstavovalo zaplatenú sumu preddavkov na daň z emisií z roku 2011. Úspešná firma k tomu od daniarov vysúdila aj úroky vo výške viac ako 283-tisíc eur. Tieto peniaze jej prišli na účet pred pár týždňami.

Rovnaký úspech v podobnej finančnej výške sa podaril ešte jednej korporácii. Názvy dvoch spoločností nezverejňujeme s ohľadom na ich daňové tajomstvo. Precedens však otvára cestu celkovo 133 podnikom, ktoré za rok 2011 odviedli štátu bezmála 40 miliónov eur na 80-percentnej dani z predaja nadbytočných emisných povoleniek. Súdny dvor Európskej únie vlani v apríli daň označil za nezákonnú, keďže je podľa neho v rozpore s európskym právom.

Diera za 60 miliónov eur

Na verdikt Súdneho dvora EÚ a jeho právne a finančné následky pre slovenské firmy a štátny rozpočet upozornil týždenník TREND už v máji 2018. V tom čase sa dve spoločnosti už siedmy rok sporili s Finančným riaditeľstvom SR o vrátenie zaplatených preddavkov na daň z emisií za rok 2011. Krajský súd v Bratislave požiadal európsky súd o výklad európskej smernice upravujúcej predaj emisných povoleniek a ten skonštatoval, že slovenská daň jej odporuje.

Tento verdikt zlomil dlhoročný odpor slovenského ministerstva financií uznať, že firmy majú právo zaplatenú daň z emisií získať späť, keďže je vzhľadom na svoju nezákonnosť preplatkom. Navyše, k preplatku patria aj úroky.

„Preplatok na dani z emisných kvót vo výške 500-tisíc eur bol vrátený daňovému subjektu dňa 15. 8. 2018,“ píše sa v rozhodnutí daniarov v jednom konkrétnom prípade. Dokument má TREND k dispozícii. V druhom prípade vrátili daniari preplatok približne 600-tisíc eur. Za každý deň omeškania získali obe firmy aj desaťpercentný ročný úrok, ktorý v každom prípade predstavuje približne 300-tisíc eur.

Ak by mal dnes štát rovnakým spôsobom odškodniť každého daňovníka, ktorý pred ôsmimi rokmi spornú daň zaplatil, potreboval by

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa