Až teraz súd jeho privatizérovi Milanovi Fiľovi prikázal, aby sa zdržal krokov, ktoré by mohli ohroziť prípadné vydanie 15 percent akcií jeho holdingu Eco-Invest do rúk bývalých zamestnancov papierní. Lebo práve takto bol postavený niekdajší privatizačný záväzok. O tom, či naozaj dostanú 15 percent Fiľovho holdingu, rozhodnú súdy až neskôr.

Pri dnešnej veľkosti Eco-Investu, ktorý zamestnáva vo viacerých fabrikách na Slovensku, ale aj v Česku, na Britských ostrovoch a na Balkáne zhruba sedemtisíc ľudí, ide o obrovský majetok. M. Fiľovi hrozia z privatizačného záväzku aj ďalšie, ešte väčšie riziká.

V článku sa dočítate:

 • Aké provízie majú v prípade vyhratého sporu dostať Š. Gavorník a P. Korytár
 • Ako spor ovplyvňuje plánovaný presun Eco-Investu do Prahy
 • Čo by pre M. Fiľa znamenalo teoretické zrušenie privatizácie papierní

O čo ide Eco-Investu

Bývalí zamestnanci podávajú na súdy aj žaloby, ktorými vyzývajú štát, aby pre tento nesplnený záväzok spätne zrušil celú niekdajšiu privatizáciu 67 percent akcií papierní do rúk Fiľovho Eco-Investu. Lebo ak im podnikateľ nechce dať 15 percent akcií svojho holdingu, nech ich zo spätne zabraného majetku odškodní aspoň štát. M. Fiľovi tak teoreticky hrozí zásadne orezanie jeho impéria, ktoré postupne budoval práve z výnosov z papierní.

Keď sa chcel TREND dozvedieť, aký má na prípadné riziká názor vedenie Eco-Investu, prvotná odpoveď znela, že poskytnutie vysvetľujúceho rozhovoru je otázne. A že reportér by si mal uvedomiť, že písať o tomto právnom spore nie je jednoduché a pokiaľ k tomu dochádza, autor sa vystavuje šíreniu vymyslených konšpirácií protistrany.

Ešte v ten istý deň sa však firma sama ozvala, že predsa len poskytne širšie informácie. Potom sa už TREND dozvedel, že sa Eco-Invest sťažovateľov neobáva, na odškodňovanie nevidí dôvod a na súdoch si verí. Nielen preto, že všetky predchádzajúce súdy v danom spore firma vyhrávala. Ale aj preto, že zamestnanci papierní sa počas privatizácie dostali k ich akciám úplne inou cestou, ktorú, naopak, spriechodnil práve aj M. Fiľo.

M. Fiľovi treba uznať, že na rozdiel od mnohých iných privatizérov z rovnakej éry získaný podnik nerozkradol a nezavrel

Eco-Investu sa tiež nepáči, že útoky naň v skutočnosti nie sú iba výsledkom snaženia bývalých zamestnancov, ktorí sú už väčšinou dôchodcami. Ale že ich do toho tlačia iní organizátori protestu, ktorí v podniku nikdy nerobili a chcú si iba zarobiť na províziách z vysúdeného odškodnenia.

Fiľovo impérium

 • počet zamestnancov: 7-tisíc

Slovensko

 • Mondi SCP: papierenská fabrika ovládaná aj s koncernom Mondi
 • SHP Harmanec a SHP Slavošovce: výroba papierovej hygieny
 • Harmanec – Kuvert: producent papierových obálok ovládaný spolu s nemeckým Mayer Kuvert
 • Tauris Group: mäsokombinát so závodmi v Rimavskej Sobote a Spišskej Novej Vsi
 • Ryba Košice: spracovateľ rýb

Česko

 • Trafo CZ: výrobca transformátorov
 • CentroNet: telekomunikačná spoločnosť

Chorvátsko

 • SHP Intim-Papir: výrobca papierovej hygieny

Bosna a Hercegovina

 • SHP Celex: producent papierovej hygieny

Britské ostrovy

 • viacero výrobcov papierových obálok

Vymazaný záväzok

M. Fiľovi, ktorý kúpil papierne za vlády Vladimíra Mečiara, iste treba uznať aj to, že na rozdiel od mnohých iných privatizérov získaný podnik od štátu nerozkradol a nezavrel. Naopak, aj za pomoci nadnárodného koncernu Mondi, ktorému po prelome milénia predal 51 percent akcií, z nich vybudoval jeden z najväčších a najziskovejších podnikov na Slovensku. Aj po zefektívnení naďalej zamestnáva jeden a pol tisíca ľudí.

Dnes musí čeliť tomu, že zmluvný záväzok z jesene 1996 dať po sprivatizovaní 67 percent papierní zamestnancom 15 percent privatizujúcej firmy Eco-Invest nenaplnil. A to aj napriek tomu, že ho kontrolný balík firmy stál len zhruba pätinu nominálnej hodnoty. V hotovosti zaň štátu vyplatil desať miliónov eur a ostatných takmer 27 miliónov eur vykryl štátnymi dlhopismi, ktoré sa vtedy obchodovali za zhruba polovicu nominálu. V skutočnosti ho tak dve tretiny papierní v celkovej hodnote 110 miliónov eur mohli stáť zhruba 23,5 milióna eur.

Vedenia štátneho Fondu národného majetku (FNM) počas rôznych vlád M. Fiľa k vydaniu 15 percent akcií nikdy neprinútili. Fond na žiadosť Eco-Investu tesne pred doslúžením druhej vlády Mikuláša Dzurindu záväzok napokon anuloval s tým, že mu stačilo, keď Fiľova firma za jeho nenaplnenie zaplatila pokutu 333-tisíc eur. I keď nominálna hodnota podielov, ktoré mali pôvodne prejsť na zamestnancov, bola vyše 16,5 milióna eur.

Milana Fiľa dobiehajú staré privatizačné resty

Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Nečakaný líder vzdoru

Pár mesiacov pred zrušením záväzku zo stany FNM sa však o ňom dozvedeli bývalí zamestnanci papierní. Cez svoje Občianske združenie Eco-Papier sa začali súdiť o jeho naplnenie či odškodnenie. I keď z celkovo 3948 ľudí, ktorých zamestnávali papierne v čase privatizácie, išlo do súboja s podnikateľom spočiatku iba nejakých desať. Navyše všetky súdy vrátane Najvyššieho súdu zamestnanecké združenie prehrávalo s tým, že spor je už premlčaný, nevedia si vyčísliť odškodnenie či preto, že nie sú priamymi účastníkmi privatizačnej zmluvy medzi štátom a Eco-Investom.

V kuloároch sa hovorí, že Štefan Gavorník nedostal sľúbenú províziu za sprivatizovanie papierní

Paradoxom, ktorý podľa Eco-Investu už dlhšie spochybňuje legitímnosť snáh protistrany, je, že už od roku 2008 stojí na čele vzdoru bývalý šéf FNM z čias Mečiarovej vlády Štefan Gavorník. V kuloároch sa dokonca hovorí, že proti M. Fiľovi ide v tomto prípade preto, lebo nedostal sľúbenú províziu za sprivatizovanie papierní.

„Žiadnu províziu som nikdy nemal dostať a okrem sporu o 15 percent zamestnaneckých akcií s pánom Fiľom žiadne iné spory nemám,“ hovorí dnes Š. Gavorník. Tvrdí, že na čelo združenia sa ako predseda postavil, lebo 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
 • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa