Ako štátny tajomník ministerstva práce sa krátko podieľal na príprave prvých opatrení na pomoc podnikateľom zasiahnutým koronakrízou. Potom z rezortu odišiel a dnes už pomalý a byrokratický proces sleduje len ako divák. Nestačím sa diviť, prečo kvôli sto eurám niekto vymyslel dvaapolstranový dotazník, hovorí daňovo-odvodový poradca Jozef Mihál.

Čo sú najčastejšie témy, s ktorými sa dnes na vás ako na daňovo-odvodového poradcu obracajú podnikatelia o radu?

V týchto dňoch dostávam veľmi veľa otázok. Často sa na mňa obracajú majitelia firiem, ktorí určite majú účtovníčku a mala by to ovládať. Tá problematika nie je až taká komplikovaná, aby tomu zdatný človek, ktorý sa pohybuje v oblasti pracovného práva a legislatívy, nerozumel. Na druhej strane je pravda, že podmienky sa neustále menia a ľudia, ktorí to musia sledovať, sú už z toho znechutení.

S čím si najčastejšie nevedia rady?

Najkomplikovanejšie je to v opatrení štyri. Je tam toľko komplikovaných podmienok, ktoré musí živnostník splniť, že by som tomu sám neveril, keby som to nevidel. A pritom na konci dostanete ako štátnu pomoc stopäť eur za marec alebo dvestodesať eur za apríl. Z toho si ešte musíte zaplatiť zdravotné odvody, takže keď to celé spočítate, dostanete sumu nižšiu ako dávky v hmotnej núdzi. To všetko je zabalené do veľmi ťažko zvládnuteľnej byrokracie. Žiadosť, ktorú musíte vyplniť, je zbytočne komplikovaná, a keď sa na to niekto komplexne pozrie, tak si povie, že do toho radšej ani nejde.

Komplikované schémy

Prečo sa to nemohlo urobiť jednoduchšie? Boli ste pri tom, keď sa vymýšľala tá komplikovaná žiadosť?

Zúčastňoval som sa na koaličných radách len krátko, kým som pôsobil na ministerstve práce a zastupoval som na týchto zasadnutiach rezort. Vtedy sa len vytvárala schéma pomoci a vyjednával som s ministerstvom financií objem peňazí. Bol som teda pri štarte, potom som pochopil, že v tom projekte nemám čo hľadať, a radšej som z funkcie odišiel. Buď veci robím na sto percent, alebo ich radšej nerobím vôbec. Takže vo finále, keď vznikli zbytočne komplikované žiadosti, už to bolo bez mojej účasti. Sledujem to len ako divák a nestačím sa diviť, prečo kvôli sto eurám niekto vymyslel dvaapolstranový dotazník. A to sme ešte nehovorili o najväčšej perličke a to je takzvaný podnik v ťažkostiach. To znamená, že ak chcete dostať od štátu sto eur, musíte si zaplatiť daňového poradcu, ktorý posúdi, či ste alebo nie ste podnik v ťažkostiach. To je skutočne absurdná situácia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa