Práve spúšťa pod záštitou rezortu hospodárstva iniciatívu Enterprise Slovakia, ktorá má posmeliť Slovákov k podnikaniu. Zároveň chce pomáhať slovenským inovatívnym firmám a budovať biznisové mosty medzi našou krajinou a Britániou.

Ako ste objavili Slovensko?

Bol som v jednej austrálskej sieti kaviarní s globálnou pôsobnosťou a z Londýna som riadil jej európsky biznis. Kvôli pobočkám som veľa cestoval do Poľska či Rumunska. Môj kamarát Slovák mi raz navrhol, aby som prišiel na víkend na Slovensko. Je to prekrásna krajina – Tatry, Banská Štiavnica, pulzujúce mestá. Cítil som, že sa tu niečo deje.

Pozrel som sa na parametre štátu a v istom momente som si povedal, prečo nepridať hodnotu tejto krajine, ale aj celému regiónu. Viete, nikdy nerobím biznis tam, kde nemám osobné sympatie alebo zanietenie. A v Bratislave vždy, keď vystúpim z lietadla, mám pocit radosti.

Posledné roky ste budovali biznis vo Veľkej Británii.

Áno, tri roky som pomáhal britskému podnikateľskému ekosystému. Pred šiestimi rokmi bola Veľká Británia krajinou v recesii, biznis bol mŕtvy a technologický sektor strnulý. Vláda dala na stôl dve iniciatívy – jednou bolo budovanie TechCity, čo je dnes európske Silicon Valley v Londýne. Druhou sociálna kampaň na založenie biznisu Startup Britain, ktorú som pomáhal vytvoriť. Po tejto iniciatíve začal podnikať milión ľudí. Dnes je Británia jedna z najpodnikavejších krajín na svete a stala sa silným inovačným hubom sveta.

Prečo vás popri tom zaujalo malé Slovensko?

Slovensko je tá správna vstupná brána medzi východom a západom, nielen k strednej Európe. Navyše to, že krajina je malá, vnímam ako jej najväčšie aktívum. Má všetko, čo veľká krajina – ako butikový hotel. Biznis tu môže mať veľkú dynamiku. Funguje to tak v Singapure, v Izraeli. A bude aj na Slovensku.

Čo môžu mať slovenskí podnikatelia z vašej iniciatívy?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa